Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Zastupitelé Trutnova budou jednat o povinné deratizaci

Zastupitelé Trutnova budou jednat o povinné deratizaci

Email Tisk PDF
seznam článků
Zastupitelé Trutnova budou jednat o povinné deratizaci
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

der1V souvislosti s nahlášením zvýšeného výskytu potkana obecného v Trutnově bude městské zastupitelstvo projednávat vydání obecně závazné vyhlášky o povinné deratizaci města. Jde zejména o části Vnitřní Město a Horní Staré Město.

Během posledních několika měsíců byl ve dvou městských částech Trutnova, ve Vnitřním Městě a Horním Starém Městě, nahlášen zvýšený výskyt potkana obecného (Rattus norvegicus). "Při prokazatelném přemnožení může obec nařídit provedení speciální ochranné deratizace, a to vydáním obecně závazné vyhlášky. Její návrh budeme projednávat v pondělí 11. prosince 2017 na městském zastupitelstvu," říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Deratizace je dle zákona dělena na běžnou a speciální ochrannou deratizaci. Běžnou ochrannou deratizaci je povinna podle potřeby provádět každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů. "Speciální ochrannou deratizací se rozumí odborná činnost cílená na likvidaci původců a přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných hlodavců a dalších živočichů," vysvětluje Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Trutnov.

Tuto deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba podnikající i každá právnická osoba. U obytných místností, pobytových místností a nebytových prostor sloužících k podnikání deratizaci zajistí vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků.

Při schválení vyhlášky bude termín celoplošné deratizace stanoven na jarní měsíce. Oprávnění k provádění speciální ochranné deratizace mají dle zákona pouze odborníci s osvědčením. Náklady nesou majitelé nemovitostí. "Už nyní však mohou naši občané podniknout kroky k prevenci zvyšování počtu potkanů," vysvětluje trutnovský starosta a dodává: "Lidé by měli zamezit přístup k potravě hlodavců, zejména vyspravit kanalizační přípojky, aby potkani neměli přístup do potrubí a šachet. Zde pak nacházejí zbytky jídla splachované do WC. Dále by měli zabezpečit popelnice a kontejnery." Jde o nejčastější zdroje potravy pro hlodavce, kteří se pak v těchto lokalitách soustřeďují, množí a vytvářejí si cíleně přístupy do kanalizační sítě.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře