Pátek 21.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Z nového digitálního planetária až ke hvězdám. Na první cestu do vesmíru se vydal i premiér Bohuslav Sobotka

Z nového digitálního planetária až ke hvězdám. Na první cestu do vesmíru se vydal i premiér Bohuslav Sobotka

Email Tisk PDF
seznam článků
Z nového digitálního planetária až ke hvězdám. Na první cestu do vesmíru se vydal i premiér Bohuslav Sobotka
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

pla1Vesmír jako na dlani budou mít ode dneška všichni návštěvníci nového Digitálního planetária v Hradci Králové. Jeho provoz slavnostně zahájil spolu s hejtmanem Lubomírem Francem a ředitelem hvězdárny Miroslavem Krejčím i předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka. Náklady na toto špičkové zařízení, které nemá v České republice obdoby, se vyšplhaly na 111,5 milionu korun. Planetárium dnes navíc zve na den otevřených dveří.

Včerejším slavnostním otevřením vyvrcholila letitá snaha o vybudování zařízení, které by svými parametry i nabídkou vyhovovalo trendům moderní výuky i požadavkům na atraktivitu pořadů pro veřejnost. Realizace projektu trvala tři roky, přičemž do dvou let se vešla samotná výstavba nové budovy planetária. Provoz slavnostně zahájil spolu s hejtmanem Lubomírem Francem a ředitelem hradecké hvězdárny Miroslavem Krejčím i premiér Bohuslav Sobotka.

"Díky novému digitálnímu planetáriu nabízí Hradec Králové a celý kraj nejmodernější zázemí studentům i vysoce kvalifikovaným pracovníkům v disciplínách rozvíjejících moderní technologie. Věřím, že projekt zvýší zájem veřejnosti o tyto obory," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

"To, co dělá z hradeckého planetária unikát v rámci celé České republiky, jsou hlavně použité technologie. Díky věrnému zobrazení vesmíru si budou návštěvníci připadat jako posádka kosmické lodi. Doufám, že nové planetárium podpoří zájem především mladé generace o vědecké poznání. Pro Královéhradecký kraj to byla velice významná investice. Ovšem každý, kdo promítání v planetáriu zhlédne, musí uznat, že se nám vyplatila," uvedl hejtman Lubomír Franc.

Unikátnost planetária spočívá především ve vytváření obrazu. Tomu slouží pět projektorů vyvinutých speciálně pro účely projekce noční oblohy na polokouli. Projektory disponují extrémně vysokým kontrastním poměrem. Každý z nich je řízen vlastním výkonným počítačem a výsledný obraz je složen bez viditelných přechodů. K dosažení výsledného efektu přispívá i projekční plocha a akustické řešení v nejvyšší kvalitě.

Noční hvězdná obloha, prostorové zobrazení vesmíru a tematické filmy promítané na kulovou klenbu nad divákem jsou největšími, ale ne jedinými lákadly nového planetária. Pro návštěvníky tu jsou i dvě interaktivní expozice umístěné v přízemí a prvním patře. Nabídku doplňuje robotický dalekohled a meteorologická stanice.

Hvězdárna funguje v Hradci Králové již od padesátých let. Její dosud provozované planetárium je nejstarším v Čechách. Náklady na zřízení nového planetária dosáhly částky 111,5 milionu korun, přičemž 104,7 milionu pokryla dotace z fondu EU – Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a ze státního rozpočtu ČR.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře