Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Vzpomínkové akce k 150. výročí bitvy roku 1866 už mají svůj program

Vzpomínkové akce k 150. výročí bitvy roku 1866 už mají svůj program

Email Tisk PDF
seznam článků
Vzpomínkové akce k 150. výročí bitvy roku 1866 už mají svůj program
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

1866 1Výročí bitvy roku 1866 se blíží a město Trutnov odhaluje oficiální program vzpomínkových akcí, které se uskuteční 25. a 26. června 2016. "Letos výjimečně připravujeme dvoudenní program, připomínáme si totiž 150. výročí této významné historické události," říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dále upozorňuje, že tento rok čeká návštěvníky například bitevní ukázka, historické hrané scénky, ale i výstava s vojenskou tematikou.

"Výročí bitvy roku 1866 slavíme každoročně. Snažíme se, aby se na významné historické okamžiky našeho města nezapomnělo, a tento bezesporu patří k těm nejdůležitějším, co trutnovská historie nabízí. Prusko-rakouská bitva, při které se utkalo téměř 65 tisíc vojáků, ovlivnila mnoho našich předků a jejich životy na dlouhou dobu," vysvětluje význam akce Adamec, který dále dodává, že akce je pořádána jako vzpomínka jak na hrdinství všech vojáků, kteří v této válce padli, tak na osudy trutnovských civilistů, kteří se do bojů dostali nechtěně.

V sobotu dopoledne po společném hudebně-tanečním vystoupení souborů Ritornello a Barunka na Krakonošově náměstí zahájí program starosta města svým projevem a tradičním natřením pamětní desky. "Deska je natírána vždy černou barvou jako připomínka všech občanů Trutnova, kteří byli za války odvedeni," vysvětluje Adamec tento pietní akt.

Poté bude následovat hraná scénka "Den v Trutnově za války 1866" a také vernisáž výstavy v Muzeu Podkrkonoší s názvem 1866: Vítězství Rakušanů u Trutnova a tzv. Trutnovská zrada v prusko-rakouské válce. Odpoledne je pak nachystaná bitevní ukázka ve Starém Rokytníku. "Dopravu do Starého Rokytníku zajistí autobusy, které budou vyjíždět ve stanovené časy z několika míst," říká Adamec. O časech odjezdů autobusů i zastávkách, budou všichni zájemci včas informováni na webu města a v ostatních propagačních materiálech.

Na další den je připraven koncert CK kadetní hudby v městském parku, následovat bude slavnostní pochod k Janské kapli, pietní položení věnců a mše za padlé a k poctě sv. Jana Křtitele v Janské kapli. "Po celou dobu konání vzpomínkových akcí bude také přístupný Památník gen. Gablenze a Janská kaple, památky, připomínající nejvýznamnější trutnovskou historickou událost," uzavírá Adamec.

Foto Miloš Šálek

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře