Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Trutnovský lesopark a hřbitov prošly výraznými úpravami

Trutnovský lesopark a hřbitov prošly výraznými úpravami

Email Tisk PDF
seznam článků
Trutnovský lesopark a hřbitov prošly výraznými úpravami
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

les1

Rozsáhlý projekt Rekonstrukce významných ploch zeleně města Trutnova je úspěšně završen. Jeho součástí byla i obnova porostů městského parku, hřbitova, okolí Janské kaple a památníku generála Gablenze.

"Během několika měsíců jsme vysadili téměř pět tisíc nových rostlin a u stovek stromů a keřů jsme realizovali nutné ošetření," řekl Jaroslav Semerák, ředitel společnosti Lesy a parky Trutnov. Současně je dokončen i projekt rozšíření rekreačních lesů na vrchu Houska, kde byly instalovány informační tabule a lavičky a upravovaly se tu cesty. "Vznikl tak nový turisticky naučný okruh," doplnil Semerák. 

"Město Trutnov se může pochlubit projekty, které zpříjemňují život místním občanům, a zároveň jsou turistickým lákadlem. Společnost Lesy a parky Trutnov dokončila revitalizaci zelených ploch v okolí Janské kaple a Gablenzova památníku. Zejména ošetřené aleje v okolí památníku rakouského generála mají významnou historickou i estetickou hodnotu. Stranou nezůstal ani městský park. Na hřbitově prošla obnovou hlavní lipová alej s důrazem na stabilitu, nízkou náročnost údržby a samozřejmě také estetické hledisko," uvedla trutnovská tisková mluvčí Veronika Svobodová.

"Revitalizace nám pomohla odstranit i část škod, způsobených kalamitou v roce 2009, která velkou část alejových stromů na nechráněných místech v lesoparku vyvrátila. Zároveň s výsadbou nových dřevin jsme citlivě obnovovali jednotlivá místa do co nejpůvodnější podoby. Kromě bezpečnosti byla při této akci zohledňována i estetická stránka," řekl Jaroslav Semerák.

"Naše společnost Lesy a parky Trutnov se zkvalitňování rekreační funkce příměstských lesů věnuje ve velké míře a má v tom naši plnou podporu," řekl starosta Trutnova Ivan Adamec a dodal: "Z rozpočtu města či z prostředků společnosti navíc většinou nejsou hrazeny plné náklady, protože se nám daří získávat na tyto akce dotace od státu i od Evropské unie."

Druhým dokončeným projektem je turistický okruh kolem vrchu Houska nad trutnovskou městskou částí Bojiště. Nový pětikilometrový okruh kolem Housky navazuje na stávající naučnou stezku 1866 a přibližuje události bitvy u Trutnova z tohoto roku, navíc ale přináší i informace o lesním hospodářství. Na stezce jsou nainstalovány informační tabule i lavičky, je zde vybudováno parkoviště. Jedno z nejzajímavějších a turisticky nejlákavějších zastavení je u historického pomníku na Bojišti, odkud se návštěvníkům otevírá výhled na celé město a okolní hory.

Rekreační lesy Houska se rozkládají na ploše 50 ha na katastrálním území Bojiště a Starý Rokytník v nadmořské výšce 460 až 520 m.n.m.. Z porostů převládají smrky s příměsí modřínu, borovice a břízy, nalézt lze i jedli, lípu, dub či javor.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře