Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Trutnovský drak pojede do Brna

Trutnovský drak pojede do Brna

Email Tisk PDF
seznam článků
Trutnovský drak pojede do Brna
Strana 2
Všechny strany

trutObčanské sdružení Trutnov – město draka dostalo pozvání na další, již 17. ročník brněnského cestovatelského festivalu Go Kamera. Ve čtvrtek 16. ledna od 17 hodin tu v jeho rámci uspořádá přednášku Drak, draci a dračice, na které se návštěvníci budou moci seznámit s nejnovějšími výsledky badatelské činnosti k tématu původu brněnského draka.

Drak v mytologii představuje ambivalentní symbol. Na východě zosobňoval nebeskou moc, na západě pak zlé síly. Ten brněnský je opředen mnoha pověstmi. Nejznámější z nich tvrdí, že byl městu Brnu darován arciknížetem Matyášem v roce 1609. Další však vypovídá o mýtickém zakladateli města Trutnova, panu Albrechtovi z Trautenbergu, jehož muži v roce 1006 zabili ukrutného draka. O 18 let později pak jeho vycpaninu darovali knížeti Oldřichovi na zemském sněmu v Brně a ten pak draka věnoval městu Brnu.

"Město Trutnov je odpradávna spojováno s drakem. Nejenže jej máme ve znaku i logu města, ale každoročně v Trutnově pořádáme i oslavy s ním spojené, jako je velkolepá květnová slavnost Už ho nesou! nebo zářijové Sundání draka. Zejména dračí slavnosti Už ho nesou! patří k profilovým akcím našeho města a pravidelně si je tu užívá několik tisíc návštěvníků. Jsme tedy rádi, že máme možnost prezentovat část naší nevšední mytologie právě i na brněnském festivalu," uvádí Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Tématem letošního ročníku festivalu Go Kamera je Bhútán, který nikam nespěchá. Právě jeho hlavní expozice jej věnována tradičním bhútánským drakům. I proto se zástupci občanského sdružení Trutnov – město draka rozhodli kromě přednášky do Brna přivézt ukázat i toho trutnovského šestimetrového kovového draka a věří, že se stane zajímavým zpestřením festivalu.

Foto - Večerní průvod s drakem při slavnostech Už ho nesou!.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře