Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Trutnovské muzeum dostane letos novou fasádu

Trutnovské muzeum dostane letos novou fasádu

Email Tisk PDF
seznam článků
Trutnovské muzeum dostane letos novou fasádu
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

expo1Pondělní zasedání Rady města Trutnova bylo zásadní pro zdejší muzeum. Rada totiž rozhodla o vypsání zadávacího řízení na jeho rekonstrukci. Realizovat se bude v podlimitním režimu, kdy předpokládaná hodnota zakázky bude 5,5 miliónu korun.

"Budova muzea potřebuje další nutnou údržbu, proto budou letos vyměněna okna a zároveň se opraví fasáda na jižní a východní straně muzejní budovy," popisuje rozsah prací Ivan Adamec, starosta Trutnova. Stávající okna budou nahrazena kvalitními špaletovými, která byla součástí budovy dříve. "Oprava navazuje na předešlé rekonstrukce z roku 2012, kdy se měnily dřevěné konstrukce a odstraňovala se dřevomorka, a z roku 2013, kdy se kompletně rekonstruovala celá střecha," vysvětluje starosta.

Muzeum Podkrkonoší plní své odborné funkce dané právními předpisy o ochraně sbírek muzejní povahy a aktuálně připravuje nové dlouhodobé expozice, které vzniknou právě ve zrekonstruované části budovy. Tyto expozice jistě ocení jak místní obyvatelé, tak turisté. Nejzajímavější budou tři instalace – Hrady Trutnovska, Zámky Trutnovska a Venkovské usedlosti Trutnovska. Součástí chystaných výstav mají být také tzv. zážitkové edukační aktivity, které budou určeny pro žáky základních škol.

Všechny tři expozice budou klást důraz na interiérový způsob instalace, díky němuž by měl návštěvník čerpat věrohodný a zároveň silný dojem o daných tématech. Součástí budoucích expozic budou kromě standardních prvků i dotykové obrazovky a terminály, na kterých si budou moci návštěvníci dohledat všechny informace. "Interaktivní prvky jsou dnes naprostým standardem v renomovaných výstavních síních a my chceme jít jednoznačně s dobou. Výstavy se dnes staví tak, aby byly hlavně zábavné a poskytly zážitek," říká k budoucím záměrům Vlastimil Málek, ředitel muzea. "Tak jak se mění doba a společnost, je nutné přistupovat i k prezentování informací moderním způsobem. Jsem rád, že muzejníci chtějí využít všech soudobých komunikačních možností," doplňuje starosta, který věří v přínos pro město.

Letošní rekonstrukce je součástí rozsáhlejších oprav, které proběhly v minulosti. V roce 2012 byla odstraněna dřevomorka z konstrukcí krovu a střechy. Zároveň byly měněny napadené dřevěné konstrukce. Souběžně s opravou krovu bylo tehdy provedeno zastřešení atria. V roce 2013 dostalo muzeum novou střechu z titan-zinku včetně střešní konstrukce. Na letošní rekonstrukci je tedy vázána i I. etapa nových muzejních expozic.

Prostředky vyčleněné na pokračující rekonstrukci jsou samozřejmě součástí návrhu rozpočtu města Trutnov na rok 2015. Ten by mělo projednat a schválit zastupitelstvo na svém jednání 2. března 2015. Rekonstrukční práce by měly dle předpokladu probíhat zhruba od května do září.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře