Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Trutnov využije osvědčený model s rozpočtovým provizoriem

Trutnov využije osvědčený model s rozpočtovým provizoriem

Email Tisk PDF

trutnovJedním z nejdůležitějších bodů pondělního zasedání trutnovských zastupitelů bylo projednání rozpočtového provizoria na rok 2015.

"S provizoriem vstupujeme do nového roku již dlouhou dobu a považujeme to za zodpovědnou cestu. Schválení provizoria a dočasné hospodaření podle něj nám totiž umožňuje vyčkat se sestavením ostrého rozpočtu do chvíle, kdy již přesně známe daňové výnosy a výsledek hospodaření z roku předcházejícího. Ostrý rozpočet tak není stavěn na odhadech, ale na reálných číslech," vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova, který dodává, že mu dává za pravdu dlouholetá a prověřená zkušenost. Standardní rozpočet bude předložen zastupitelstvu na jeho prvním zasedání v příštím roce, které je plánováno na pondělí 2. března.

Rozpočtové provizorium, které je v tuto chvíli připraveno na celých 12 měsíců, je pro město ideálním způsobem, jak sestavit reálný rozpočet, který bude vyrovnaný či mírně přebytkový a bude zajišťovat stabilitu městských financí. "Daňové výnosy z letošního roku, které nám přerozděluje stát, totiž tvoří nejpodstatnější část příjmové stránky rozpočtu a jejich výše je důležitým vodítkem pro stanovení pravděpodobné výše této položky v dalším roce. V provizoriu předběžně počítáme s příjmy ve výši 505 085 300 korun a s výdaji v celkové výši 474 679 770 korun. Měli bychom se tedy stále držet v kladných číslech," uvádí Adamec. Podle něj je sestavení realistického rozpočtu pro město jednou z priorit.

Obsahem provizorního rozpočtu jsou především mandatorní výdaje, zajištění základního provozu města či podpora subjektů, které jsou navázány na rozpočet města, ale zahrnuje už i největší investiční akce, se kterými se v následujícím roce počítá. Tou největší by v roce 2015 mělo být zateplení pavilonů A a B1 objektu Základní školy Mládežnická ve výši 20 miliónů korun. "Na všechny investiční akce se snažíme získávat dotace. I toto zateplení školy nám pomůže uhradit dotace ve výši přes 12 milionů korun, což je více než polovina potřebných financí," uvádí Adamec.

Z dalších velkých investic pak starosta jmenuje vybudování cyklistické stezky mezi Starým Rokytníkem a Bojištěm za 12,5 miliónů korun nebo regeneraci Jiráskova náměstí za 11,5 miliónů korun. "I v případě těchto projektů bude z městské pokladny hrazena jen část. Na cyklostezku jsme získali 8 800 000 korun, na Jiráskovo náměstí pak 6 670 000 korun. V obou případech tedy město zaplatí necelou polovinu," říká Adamec.

Trutnov svůj rozpočet sestavuje zodpovědně a příjmy se nikdy záměrně nenadhodnocují. „Plánované výdaje musí samozřejmě odpovídat reálným příjmům. Osobně jsem velmi hrdý na to, že Trutnov dlouhodobě hospodaří vyrovnaně a finance se dají označit za zdravé," uzavírá Adamec.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře