Úterý 25.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Trutnov vybírá památník k 100. výročí republiky, zapojit se může i veřejnost

Trutnov vybírá památník k 100. výročí republiky, zapojit se může i veřejnost

Email Tisk PDF
seznam článků
Trutnov vybírá památník k 100. výročí republiky, zapojit se může i veřejnost
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

památník 1918 lev 2V příštím roce se město Trutnov chystá odhalit památník k 100. výročí vzniku republiky. Z devíti návrhů, které v rámci vyhlášené soutěže o umělecké dílo městu přišly, vybrala komise dva, ani jeden však není absolutním vítězem. Město tak chce do výběru zapojit také trutnovskou veřejnost.

V říjnu 2018 uplyne 100 let od vzniku samostatného československého státu. Na počest této události chce město Trutnov instalovat na náměstí Republiky umělecké dílo. "Významné mezníky našich dějin si musíme neustále připomínat. Je víc než příhodné, abychom při kulatém výročí vzniku republiky vytvořili v centru města místo, které bude symbolizovat historii českého národa a naše hodnoty," vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Do soutěže bylo zasláno celkem devět návrhů na ztvárnění památníku, z nichž jeden nesplňoval podmínky soutěže a byl vyřazen. Komise složená z odborníků i zástupců města však nezvolila vítěze a na druhém místě skončily návrhy dva. "Rozhodli jsme se, že dáme příležitost samotným občanům, aby se také vyjádřili a měli možnost podílet se na tvorbě tak významného díla," dodává trutnovský starosta.

První vybraný návrh představuje třístupňový objekt ve tvaru připomínajícím lidské srdce, uvnitř kterého je skryta socha lva. Objekt je koncipován jako umělecké dílo, ale zároveň má funkci schodiště, hlediště a místa k odpočinku. Druhý návrh by výročí vzniku republiky připomínal v podobě vztyčeného stožáru o výšce 1918 cm, jehož konstrukce by v noci byla osvětlena. Stožár je výtvarnou stylizací a dle autorů by měl být umístěn na upravené ploše směrem k horám. "Každý z návrhů symbolizuje dané téma naprosto rozdílným způsobem. Uvidíme, který bude veřejnosti nejbližší," říká Ivan Adamec.

Od středy 7. června budou všechny návrhy vystaveny ve foyer Společenského centra UFFO, kde bude moci veřejnost hlasovat pro svého favorita. Vybírat může ze všech osmi návrhů. "Zároveň všechny zveme na veřejnou diskuzi s autory dvou zmíněných návrhů, které doporučila komise. Setkání se uskuteční v pondělí 12. června 2017 v 17:30 hodin v UFFU," říká Ivan Adamec. Výstava potrvá do pátku 16. června. O konečné podobě uměleckého díla nakonec rozhodne zastupitelstvo na svém zasedání v pondělí 26. června 2017, které bude vybírat jak ze dvou děl doporučených komisí, tak z návrhu, jenž vybere veřejnost.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře