Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Starosta Trutnova Ivan Adamec: "Snažíme se, aby se na historii našeho města nezapomnělo."

Starosta Trutnova Ivan Adamec: "Snažíme se, aby se na historii našeho města nezapomnělo."

Email Tisk PDF

trut1V sobotu proběhne tradiční vzpomínková akce u příležitosti již 148. výročí bitvy u Trutnova z 27. června 1866. "Prusko-rakouská válka patří k nejvýznamnějším kapitolám v historii našeho města, která na delší dobu ovlivnila život v něm. Proto každoročně vzpomínáme na hrdinství vojáků, kteří v této válce padli, i na trutnovské civilisty, kteří se do bojů dostali nevědomky," uvádí Ivan Adamec, starosta města.

Trutnov se stal v roce 1866 jediným bojištěm, kde se rakouské armádě proti Prusku podařilo zvítězit. Prusové ze své prohry vinili trutnovské občany, které obvinili, že se z jejich domů zákeřně střílelo na jejich vojáky. Starosta města Roth a mnoho dalších osob bylo na základě tohoto nepravdivého obvinění zatčeno a odvedeno do pevnosti v Hlohově. "Bitva pro město znamenala pohromu, poškodila jeho předměstí a ochromila průmyslovou výrobu. Trvalo dlouhý čas, než se město zase navrátilo ke své původní prosperitě," upřesňuje historický kontext Adamec.

Vzpomínkovou akci pořádá ve spolupráci s městem Klub vojenské historie Trutnov. Program začne na Krakonošově náměstí v 10 hodin. Po slavnostním nástupu historické jednotky ji slavnostně přivítá starosta města. "Je důležité si historii města připomínat a nezapomenout na její význam," vysvětluje starosta důvod každoročního projevu a dodává, že bude následovat čestná salva a natírání pamětní desky s datem bitvy: "Desku zasazenou v dlažbě náměstí natíráme v červnu černou barvou, abychom vyjádřili smutek nad odvedenými Trutnovany do Hlohova. Naopak v září, kdy se ze svého zajetí vrátili, desku natíráme bíle."

Další program se koná u památníku gen. Gablenze. "Zde nastoupí historická jednotka a v 11:30 proběhne pietní pokládání věnců spolu s čestnou salvou," vyjmenovává program Ivo Bucek, předseda Klubu vojenské historie Trutnov. Poté bude možné navštívit Janskou kapli a projít se po bojišti, kde budou členové klubu předvádět ukázky nabíjení a výstřely z horského rakouského děla.

"Němými svědky dávné bitvy je dnes již jen velké množství vojenských pomníčků ve městě a jeho okolí. Jednalo se o významnou událost nejen v historii Trutnova, ale i v té celosvětové. A proto je důležité na ni nezapomenout," uzavírá Adamec.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře