Středa 21.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Rozhledna na Stachelbergu roste do výšky

Rozhledna na Stachelbergu roste do výšky

Email Tisk PDF
seznam článků
Rozhledna na Stachelbergu roste do výšky
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

roz1Do konce října vyroste na Stachelbergu nová, 24,5 metrů vysoká rozhledna Eliška. "V současnosti je rozhledna smontována přibližně do poloviny své výšky a práce probíhají plynule podle časového harmonogramu. Technicky nejnáročnější bude montáž horní třetiny. Proto, aby ji bylo možné umístit, je nutné nepříliš větrné počasí," uvádí Ivan Adamec, starosta města Trutnov, které rozhlednu nechává vybudovat.

Rozhledna je realizována jako jedna z osmi rozhleden a vyhlídkových míst na česko-polském pohraničí v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis, který má za cíl posílit cestovní ruch v příhraniční oblasti. "Díky tomuto projektu zvýšíme nabídku volnočasových aktivit jak pro místní obyvatele, tak pro turisty, čímž chceme podpořit růst ekonomiky na území Euroregionu Glacensis," vysvětluje důvody vzniku Adamec.

Celý projekt je koncipován tak, že propojuje stávající nabídku cyklotras a turistických stezek. Dojde k jejich rozšíření a zkvalitnění a zároveň budou doplněny o nově vzniklá vyhlídková místa. "Vznikne tak nová, turisticky atraktivní naučná stezka s názvem Putování po rozhlednách, na nichž budou moci turisté získat drobné suvenýry," uvádí Adamec. Dalšími rozhlednami, které jsou do projektu zapojeny, jsou pak například rozhledna Čáp u Teplic nad Metují, rozhledna Mariánka u Horní Čermné na Orlickoústecku nebo polská rozhledna Suszynka u Radkówa.

Rozhledna Eliška roste uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg. "Je koncipována tak, aby odrážela trutnovskou historii. Vzhledem i použitým materiálem navozuje představu typické vojenské pozorovatelny, která je největší pevností československého pohraničního opevnění. Její název pak odkazuje k polské a české královně Elišce, manželce krále Václava II.," popisuje Adamec.

"Z rozhledny je možné vidět pěchotní srub T-S 73 a terénní reliéf až na Jestřebí hory s promyšlenou linií bunkrů z druhé poloviny třicátých let minulého století," vypočítává Adamec, který doplňuje, že dalšími místy, které je možné spatřit, je Libavské sedlo, Vraní nebo Orlické hory. Z významných vrcholků pak jmenuje Bor, Hejšovinu nebo Zvičinu.

"Rozhledna vzniká díky spolupráci města Trutnova a občanského sdružení Stachelberg, které vlastní a provozuje pevnost. Hodnota celé rozhledy je cca 2,7 milionu korun a je spolufinancována z prostředků ERDF," uzavírá Adamec.

obrazek_10
obrazek_10

obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek
obrazek_10
obrazek_10
zpět na článek

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře