Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Rada Středočeského kraje neschválila těžbu plynu z břidlic na Berounsku

Rada Středočeského kraje neschválila těžbu plynu z břidlic na Berounsku

Email Tisk PDF
seznam článků
Rada Středočeského kraje neschválila těžbu plynu z břidlic na Berounsku
Strana 2
Všechny strany

hrad

Rada Středočeského kraje neschválila těžbu plynu z břidlic na Berounsku, o které se zde uvažuje podobně jako ve východních Čechách. Dala tak najevo nespokojenost se záměrem průzkumu ložisek a případné těžby břidlicového plynu na území 22 obcí v okolí Berouna, kde společnost Basgas Energy Czech s.r.o. plánuje tyto ložiska zkoumat pro případné využití pdobně jako na Broumovsku a okolí.

„V zájmu obyvatel a přírody na Berounsku jsem inicioval jednání s náměstkem hejtmana Středočeského kraje pro životní prostředí Milošem Peterou a dále s vedoucím krajského odboru životního prostředí Josefem Keřkou, přičemž jsme se shodli, že tento projekt není pro oblast prospěšný," dodal poslanec a předseda Komise rady Středočeského kraje pro rozvoj měst a obcí Richard Dolejš, který ve snaze zastavit možný průzkum ložisek břidlicového plynu  oslovil kompetentní představitele Středočeského kraje. 

Na základě této iniciativy se záležitostí zabýval Výbor pro životní prostředí a zemědělství Zastupitelstva Středočeského kraje, který záměr průzkumu ložisek břidlicového plynu s ohledem na hrozící závažné dopady na životní prostředí odmítl. Touto problematikou se zabývala také Rada Středočeského kraje, která jednohlasně přijala negativní stanovisko k záměru průzkumu a případné těžby břidlicového plynu.

„Z hlediska životního prostředí je hlavním problémem velký počet hloubkových vrtů. S tím je pak  spojena doprava, hluk, nároky na vodu, vznik industriální krajiny a také otřesy způsobené hydraulickým štěpením, které se mohou následně projevit i škodami na majetku s ohledem na blízkost lidských sídel," doplnil další možná rizika hejtman Středočeského kraje David Rath.  

Podle tiskového oddělení Středočeského kraje považuje záměr zkoumat ložiska plynu za vysoce rizikový i více jak dvacet českých odborníků, kteří se obávají nejen případné těžby, ale i samotného ložiskově - geologického průzkumu. Zmiňovaná oblast totiž leží z velké části v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Nachází se zde i dvě národní přírodní rezervace (Koda a Karlštejn), přírodní památka Černá rokle u Kosoře, dalších 8 přírodních rezervací a památek, pět evropsky významných lokalit (Natura) a nadregionální a regionální biocentra a biokoridory.

Na toto rozhodnutí reagoval David Messina, výkonný ředitel společnosti Hutton Energy, která plánuje ložiska plynu zkoumat: "Jak jsme již několikrát zdůraznili v předchozích prohlášeních, průzkum a těžba břidlicového plynu mohou být prováděny ekologicky šetrným způsobem a s ohledem na obyvatele okolních oblastí. První fáze činnosti Hutton Energy zahrnuje pouze jeden nebo dva vrty, které prozkoumají potenciál těžby břidlicového plynu v dané lokalitě. Pro jakékoliv případné vrty v budoucnu by byla nutná další povolení a opatření, jež by brala v úvahu jak ekologické, tak kulturní otázky. Věříme, že by bylo chybou zakázat v České republice a priori všechny aktivity dříve, než se zjistí, jaký potenciál by mohly příslušné oblasti přinést i celé zemi. Domácí produkce plynu v České republice má potenciál vytvořit značné množství nových pracovních míst a podpořit a povzbudit místní průmyslovou aktivitu. Pokud bude Česká republika tyto možnosti ignorovat, mohla by se ocitnout v nekonkurenceschopném postavení, kdy bude za plyn platit více než její sousedé, čímž se sníží konkurenceschopnost současného i budoucího průmyslu."

Foto Creative Commons Olaf1541

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře