Saturday 2.July 2022

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Poptávka po rehabilitaci v trutnovské nemocnici stoupá

Poptávka po rehabilitaci v trutnovské nemocnici stoupá

Email Tisk PDF
seznam článků
Poptávka po rehabilitaci v trutnovské nemocnici stoupá
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

P1000110K prioritám rehabilitačního oddělení trutnovské nemocnice patří včasná rehabilitace nemocných po cévních mozkových příhodách, které léčí ve zdejším iktovém centru, dále je to rehabilitace po totálních endoprotézách a jiných operacích, po úrazech pohybového aparátu a po amputacích dolních končetin. Výborné výsledky zde dosahují v neurorehabilitaci, což je rehabilitační přístup k pacientům s neurologickým onemocněním.

Poptávka po ambulantní i lůžkové rehabilitaci v trutnovské nemocnici v současné době stupá. Podle primářky oddělení rehabilitace trutnovské nemocnice MUDr. Ivany Uiberlayové je to odvislé od demografického vývoje a závisí na rozvoji neurologie a operačních oborů - ortopedie a chirurgie, proto se dá předpokládat, že bude stoupat i nadále. „Populace stárne a přibývá pacientů s degenerativním postižením pohybového aparátu, kteří jsou v produktivním věku - důvodem je prodlužující se doba odchodu do důchodu. Přibývají také pacienti po náhradách nosných kloubů – nejen ti, kteří podstoupí tuto operaci poprvé, ale i senioři s opakovanými operacemi. V souvislosti s rozvojem medicíny se zvyšuje počet pacientů, kteří přežijí těžkou dopravní nehodu, nebo jsou po cévní mozkové příhodě a mají těžké pohybové potíže,“ vysvětluje primářka a dodává: "Vzhledem k současnému životnímu stylu a nedostatku pohybu u dětí bude přibývat mladých lidí s bolestmi zad. V souvislosti s výrazným zkvalitněním péče o předčasně narozené a tedy zachráněné děti se zvyšuje počet dětí narozených s vadou. Tím také dochází k nárůstu a zvýšení nároků na rehabilitační péči těchto dětí."

Neurorehabilitace u pacientů s neurologickým onemocněním

"U pacientů po cévní mozkové příhodě, operaci nebo úrazu, po zánětu nebo nádoru mozku je důležité včasné započetí rehabilitace a zajištění návaznosti a kvality rehabilitačního procesu," vysvětluje primářka Ivana Uiberlayová a upřesňuje, že rehabilitaci včetně ergoterapie a logopedie zahajují již na JIP neurologického nebo chirurgického oddělení. "Po stabilizaci zdravotního stavu pacienty překládáme na oddělení včasné rehabilitace, kde se jim věnuje celý rehabilitační tým. Pacient s postižením mozku nemá jen poruchy hybnosti, ale také poruchy řeči a kognitivních funkcí, poruchy polykání, stability, nacvičujeme s ním běžné denní činnosti."

Léčebná rehabilitace u pacientů s postižením mozku se na rehabilitačním oddělení trutnovské nemocnice nejčastěji týká pacientů po cévní mozkové příhodě a má několik cílů: napomáhat spontánní úpravě hybnosti, využít schopnosti regenerace a mozkové plasticity, nácvik soběstačnosti, chůze, kompenzace trvalých následků. Proto se rehabilitační skládá nejen z rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů, ale i ergoterapeutů, logopeda, psychologa, nutričního terapeuta, sociální pracovnice, protetika, ošetřovatelského personálu.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře