Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Pomník padlým v Horním Kostelci bude opraven

Pomník padlým v Horním Kostelci bude opraven

Email Tisk PDF
seznam článků
Pomník padlým v Horním Kostelci bude opraven
Strana 2
Všechny strany

pomnik

Město Červený Kostelec pokračuje ve správě svého kulturního dědictví. V průběhu následujících týdnů bude opravován pomník padlým v Horním Kostelci. Ten je v současnosti v havarijním stavu, a to především z důvodu degradace pískovcových prvků.

Pomník padlým v Horním Kostelci čeká komplexní oprava. Pomník, který stojí na svém místě již od roku 1921, poškodily v průběhu let povětrnostní podmínky tak, že jeho pískovcové prvky jsou v havarijním stavu. Opravy se ale nedotknou pouze těchto jeho částí.

Firma PM kámen Martin Holanec provede následující kroky. Revizi a sanaci základu pomníku, celkové omytí a očištění pomníku tlakovou vodou, demontáž dožilých prvků dlažby, dodávku a montáž pískovcové dlažby do betonového lože, fixaci a spárování uvolněných prvků konstrukce zdi, demontáž a montáž nových žulových replik desek s textem (černá leštěná žula), opravu pískovcových prvků, vyspravení ploch a obnovu poškozených textů a zpevnění a impregnaci pískovcových částí.

Pomník padlým v Horním Kostelci byl postaven ve dvou historických obdobích. Původní pomník byl navržen kameníkem Antonínem Bořkem z Červeného Kostelce dle datace na zadní části pomníku v roce 1921. Zobrazuje věčný oheň a symboly české, moravské a slovenské země – lva, orlici a kříž – propojené ozdobným věncem. V patě pomníku sochař umístil sochu lva stojícího na mrtvém dvouhlavém orlu, u něhož leží královská koruna (jablko) a zlomený meč, což symbolizuje zánik habsburské monarchie v roce 1918. V době vzniku pomník ještě pravděpodobně neobsahoval jména obětí padlých hornokosteleckých občanů v první světové válce, ta byla do stran pomníku vysekána nejspíš až po roce 1945 (dle pamětníků).

Po druhé světové válce byl pomník rozšířen – za původním pomníkem byla postavena kamenná stěna, do které byly vsazeny dvě desky z černé leštěné žuly s nápisy. Jedna symbolizuje poděkování občanů Horního Kostelce Rudé armádě za osvobození v květnu 1945, na druhé jsou vytesána jména, která připomínají tragické události z Bohdašína a Končin v době heydrichiády v roce 1942.

Celková oprava pomníku byla naceněna asi na 135 000 korun.

Foto Oldřich Nermuť

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře