Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Pneumokok v Královéhradeckém kraji: Ve druhé polovině roku 2014 ohrožoval především seniory

Pneumokok v Královéhradeckém kraji: Ve druhé polovině roku 2014 ohrožoval především seniory

Email Tisk PDF

kokoStatistiky krajských hygienických stanic dokazují, že závažná pneumokoková onemocnění se České republice nevyhýbala ani vloni. Královéhradecký kraj hlásí celkem 11 osob, které se nebezpečnou pneumokokovou bakterií způsobující těžké zápaly plic a jiná onemocnění, nakazily.

Aktuální data z Královéhradeckého kraje

Podle statistik krajských hygienických stanic v České republice bylo ve druhé polovině roku 2014 hlášeno přes 100 případů invazivního pneumokokového onemocnění. Konkrétně v Královéhradeckém kraji šlo o 11 případů nákaz. "Za druhé pololetí letošního roku evidujeme jedenáct hlášených případů invazivních pneumokokových onemocnění. Ve dvou případech pak bohužel došlo k úmrtí pacienta," uvádí Bc. Veronika Krejčí z KHS v Hradci Králové.

Pneumokok napadal nejčastěji seniory

Bakterie pneumokoka způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také těžké zápaly plic, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit i smrtí. Pneumokokové choroby se přenášejí vzduchem (tzv. kapénkami), nehraje zde tedy roli sezónnost. Nejvíce ohroženy jsou dvě rizikové skupiny. V prvním případě jde o nejmenší děti a dospívající, druhou a často podceňovanou skupinou jsou pak senioři. "Ve většině případů nákaz v Královéhradeckém kraji, konkrétně u osmi z jedenácti případů, se jednalo o osoby starší 55 let," uvádí Bc. Krejčí.

Až 30 % případů pneumokokových zánětů mozkových blan může končit trvalými následky v podobě hluchoty nebo jiného závažného defektu. Průběh onemocnění může ovlivnit i typ pneumokoka, který infekci vyvolal.

Jak se nebezpečí vyvarovat?

Onemocnění pomáhá předejít dnes již běžně dostupné očkování. Na trhu jsou dostupné různé vakcíny, které se liší svým složením. I senioři mají možnost nechat se proti pneumokokovým infekcím očkovat, avšak plošná úhrada vakcinace v jejich případě v České republice zatím zavedena není.

Přehled hlášených případů invazivních pneumokokových onemocnění v Královéhradeckém kraji podle okresů (druhá polovina roku 2014):

kokFoto Wikimedia Commons, Janice Carr, Dr. Richard Facklam

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře