Pondělí 4.březen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Oprava trutnovské Krakonošovy kašny přinese moderní technologii i historické sochy permoníků

Oprava trutnovské Krakonošovy kašny přinese moderní technologii i historické sochy permoníků

Email Tisk PDF
seznam článků
Oprava trutnovské Krakonošovy kašny přinese moderní technologii i historické sochy permoníků
Strana 2
Všechny strany

kasnaKrakonošovo náměstí prošlo během posledních tří let velkými změnami a díky těmto úpravám se jeho vzhled vrátil zpět v čase do začátku 20. století. Jednou z posledních rekonstrukčních aktivit je i právě probíhající oprava Krakonošovy kašny, které se dostane nového utěsnění, výměny rozvodů vody, stabilizace kamenných prvků, ale i nových soch permoníků, které se do dnešních dnů nedochovaly.

"Věříme, že nenastane nic neočekávaného a že se veškeré práce podaří ukončit do poloviny září tak, aby se kašna mohla slavnostně představit občanům a návštěvníkům města při příležitosti zahájení Dnů evropského dědictví," říká k rekonstrukci Ivan Adamec, starosta města Trutnova, a dodává, že letošní národní téma DED "Památky znovuzrozené" k tomu přímo vybízí.

Historie Krakonošovy kašny na stejnojmenném náměstí sahá až do roku 1892, kdy ji nechal vystavět tehdejší starosta dr. Flögl. Podnět na její vybudování však přišel již o 6 let dříve, a to od sochaře Franze von Poenningera, autora sochy císaře Josefa II., která je na Krakonošově náměstí také umístěna. Vzhledem k omezenému rozpočtu na zhotovení kašny se dr. Flögl rozhodl využít místní umělce. Osloven byl proto učitel kreslení z trutnovské reálky, prof. Josef Kirschner, který během krátké doby vypracoval první návrhy kašny a sklidil s nimi obrovský úspěch. "Starosta Flögl měl jasnou představu o tom, jak by výzdoba kašny měla vypadat. Socha Krakonoše na skalisku s rozevlátým pláštěm měla připomínat pohádkovou postavu. Nedílnou součástí byli i čtyři permoníci," vysvětluje historickou podobu Ivan Adamec. Na jaře v roce 1890 tak byl připravený návrh na realizaci.

"Zahájení výstavby ale trvalo více než rok, kvůli neshodám s iniciátorem celého projektu, sochařem Franzem von Poenningerem. Nakonec vše dospělo ke zdárnému konci a kašna byla 16. července 1892 dokončena a předána městu pro veřejné užívání," uvádí Adamec a doplňuje, že celkové výdaje na výstavbu se tehdy vyšplhaly na 16 085 zlatých a 47 krejcarů a Rakouský Krkonošský spolek přispěl na sochu Krakonoše částkou 1317 zlatých a 82 krejcarů. "Kašna byla podle návrhu zhotovena ze žuly z oblasti šluknovského výběžku. Část, která není vystavena vodě, pak byla vyrobena z bílého pískovce z nedalekých Čížkových kamenů," vysvětluje Adamec.

Především netěsnost kašny, která byla problémem už krátce po jejím vzniku, ale také iniciativa občanů pro obnovu soch permoníků a jejich navrácení na kašnu, vedla k rozhodnutí radnice o rekonstrukci. "Vedle kompletní výměny rozvodů vody je provedeno především nové utěsnění nádrže a jsou důkladně očištěny a nakonzervovány veškeré kamenné prvky. Sanovány byly i drobné praskliny žuly a byly zatmeleny spáry mezi jednotlivými kamennými díly," upřesňuje Adamec. Sochařská výzdoba, která se v původní podobě do současnosti nedochovala, je již nyní z části tvořena bronzovou kopií sochy Krakonoše z roku 2001. "Permoníci částečně kašnu zdobili ještě v polovině 60. let minulého století, do současnosti ale nezbyl žádný. Chybějící dvojice permoníků byly proto vymodelovány podle dostupné fotodokumentace a budou také odlity do bronzu," říká Adamec.

Rekonstrukce probíhá po celé léto a velký rozsah prací si vyžádal odstávku kašny. Práce provádějí Technické služby Trutnov, s.r.o. a celkové náklady činí 2,9 mil. Kč. Sochy permoníků podle historické fotodokumentace vytvořila sochařka Paulina Skavova.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře