Pátek 21.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Na dálnici D11 u Hradce Králové zasahovaly jednotky IZS Královéhradeckého kraje

Na dálnici D11 u Hradce Králové zasahovaly jednotky IZS Královéhradeckého kraje

Email Tisk PDF
seznam článků
Na dálnici D11 u Hradce Králové zasahovaly jednotky IZS Královéhradeckého kraje
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

DSC 2992Záchranáři a policisté si vyzkoušeli spolupráci při řešení simulované dopravní nehody na novém úseku dálnice D11 u Hradce Králové.

Královéhradečtí hasiči, zdravotníci a policisté v pondělí 7. srpna odpoledne prověřili svou připravenost a akceschopnost při společném cvičení, které se uskutečnilo na osmdesátém sedmém kilometru nového (dosud veřejnosti neotevřeného) úseku dálnice D11 v městské části Hradec Králové – Plačice. Jednalo se o cvičení v prověřovacím režimu, což znamená, že zasahující síly a prostředky nebyly o cvičení předem informovány a na místo byly povolány jako k jakékoliv jiné "ostré" události.

Příjezd všech cvičících složek, které jsou vybaveny zvláštním světelným a zvukovým výstražným zařízením, byl za použití těchto zařízení, a to v reálním čase od nahlášení mimořádné události. Také veškeré činnosti na místě byly prováděny prakticky, stav zraněných byl simulován reálně, stejně tak, jako jejich záchrana a následná doprava do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Předkladatelé návrhu cvičení byli krajští ředitelé základních složek integrovaného záchranného systému a ředitel fakultní nemocnice Hradec Králové a schvalovatelem byl hejtmanem Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který se prověřovacího cvičení sám osobně zúčastnil.

Námět cvičení byl následující: na zmíněném úseku dálnice došlo kvážné dopravní nehodě dvou osobních automobilů. V důsledku nehody došlo k poškození a převrácení dvou osobních automobilů. Celkem dvanáct osob utrpělo různě závažná zranění. Náhodnými svědky byla událost oznámena na krajské operační a informační středisko hasičů a odsud následně na ostatní operační střediska složek integrovaného záchranného systému. Vyrozuměn byl také hejtman Královéhradeckého kraje, primátor města Hradce Králové a řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. U události zasahovalo dohromady více než třicet hasičů, zdravotníků a policistů.

Jednotka profesionálních hasičů z nedaleké požární stanice Hradec Králové - Pražská, která na místo dorazila jako první, provedla průzkum a neprodleně zahájila záchranné a likvidační práce. Další přivolané síly a prostředky byly postupně zařazovány k probíhajícím činnostem. Přítomní členové zdravotnické záchranné služby zajistili přednemocniční neodkladnou péči zraněným osobám a jejich transport do nejbližšího zdravotnického zařízení. Cvičení se zúčastnila také letecká záchranná služba s vrtulníkem. Policisté České republiky a městští policisté v rámci cvičení prověřili vzájemnou komunikaci a spolupráci s ostatními složkami. Hlavní úkoly policie spočívaly v zajištění místa události zejména po linii dopravní policie, která zajišťovala uzavření dálnice, odklon dopravy a s tím související náhradní trasy. V případě reálné potřeby by rovněž řešila také doprovod vozidel zdravotnické záchranné služby do zdravotnických zařízení. Úkolem policie bylo rovněž zahájit následné šetření v rámci zjištění příčin dopravní nehody.

Cílem cvičení bylo mimo jiné prověřit systém vyrozumění složek integrovaného záchranného systému, jejich připravenost, akceschopnost a koordinaci při mimořádné události většího rozsahu a také organizaci dopravy a příjmu zraněných osob v Královéhradecké fakultní nemocnici sprověřením tzv. traumatologického plánu. Výsledky cvičení byly uspokojivé.

"Já z toho mám velmi dobrý dojem. Bylo patrné, že přestože se jednalo o cvičení, postupy záchranářů jsou přesně vyprecizované a každý z toho týmu ví, co má dělat," zhodnotil bezprostředně po cvičení hejtman Jiří Štěpán.

Veřejnost se může spolehnout na to, že také na novém úseku dálnice D11, jehož zprovoznění je plánované již na 21. srpna, budou složky integrovaného záchranného systému i dotčené orgány státní správy a samosprávy na řešení mimořádných událostí připravené a že jejich spolupráce bude efektivní a pomoc účinná.

Foto Dan Lechmann

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře