Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Královéhradecký kraj zažil třídenní blackout, tentokrát jen cvičně

Královéhradecký kraj zažil třídenní blackout, tentokrát jen cvičně

Email Tisk PDF

krajV celém Královéhradeckém kraji nejde elektrický proud. Totální blackout vyřadil na tři dny z provozu všechny rozvodny v regionu. Lidé jsou bez proudu, nefungují obchody, čerpací stanice a dokonce ani mobilní telefony. Přesně takový námět mělo velké taktické cvičení "Region after Dark 2015", do kterého byly zapojeny nejen složky IZS orgány krizového řízení kraje. Cvičily i všechny obce s rozšířenou působností a více jak 150 dalších subjektů z celého kraje.

Cvičení, které simulovalo reakci na dlouhodobý výpadek elektrické energie, mělo prověřit činnost orgánů krizového řízení – tedy od kraje až po samotné obce, dále také složek integrovaného záchranného systému a vybraných orgánů a organizací Královéhradeckého kraje. Trvalo od minulé středy do pátku.

"Spousta z nás z počátku ani nedomýšlela, co všechno by bylo v případě totálního několikadenního výpadku zajistit," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. "Ukázalo se, že největší problémy by byly s nedostatkem elektrocentrál, následně pak se zásobováním pohonnými hmotami, pitnou vodou a potravin. Právě voda a potraviny byly nejčastějšími požadavky ze strany obcí. V případě, že by kraj už neměl dostatek zásob a nebyli bychom schopni situaci řešit, museli bychom se obrátit na ústřední krizový štáb na republikové úrovni," doplnil hejtman, který stál v čele krajského krizového štábu.

Cvičení RAD 2015 mělo také prověřit, jak by mohly být schopny během dlouhodobého výpadku energie komunikovat všechny orgány krizového řízení. "Během zasedání krizového štábu jsme například řešili, jak by za dlouhodobého výpadku proudu fungovaly nemocnice, jak by probíhalo informování občanů, jak by si lidé mohli zavolat pomoc v případě zdravotních komplikací. Zároveň jsme dostávali informace od energetiků, jak by probíhala obnova dodávek," nastínil jednání štábu hejtman Franc.

Na cvičení je podle něj potřeba ocenit dlouhodobá příprava a sběr informací, který trval zhruba rok. "Díky pečlivé přípravě víme o možných rizicích na území kraje, naopak také víme, které obce nebo organizace by byly schopné soběstačnosti. Máme přehled o náhradních agregátech, zásobách pohonných hmot, apod.," uzavřel hejtman Franc.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře