Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Kaple svatého Václava v Trutnově - Studenci bude opětovně vysvěcena

Kaple svatého Václava v Trutnově - Studenci bude opětovně vysvěcena

Email Tisk PDF
seznam článků
Kaple svatého Václava v Trutnově - Studenci bude opětovně vysvěcena
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

kap1

Slavnostní znovuvysvěcení kaple sv. Václavav Trutnově - Studenci, která v posledních osmi letech prošla pečlivou rekonstrukcí, se uskuteční ve čtvrtek 26. září v 17 hodin. Vysvěcení provede trutnovský okrskový vikář P. ThMgr. Jan Czekała, MSF.

Město Trutnov se snaží postupně všem svým památkám vracet jejich původní podobu. Jednou z nich je i kaple sv. Václava v Trutnově - Studenci, která od roku 2006 prošla celkovou rekonstrukcí. Opraven byl jak vnější plášť, tak podlaha, schodiště, dřevěné lavice, ale i oltář či malba interiéru.

"Kaplička ve Studenci je v letošním roce už druhou církevní památkou v majetku města, kterou necháváme po dokončené opravě znovu světit. V červenci jsme se za podobným účelem sešli u kaple svaté Rodiny ve Volanově," připomíná starosta Trutnova Ivan Adamec.

Kaple sv. Václava byla v původně samostatné obci Studenec vystavěna na obecní náklady v roce 1888. Dodnes se dochovaly zajímavé prvky, jako je původní zvon ve věžičce s německým nápisem Věnováno vlasti věrnými místními obyvateli Studence v roce 1923 či rytina jména stavitele Floriana Petzaka z Kyjí.

V letošním roce byla pořízena kopie původní sochy sv. Václava do výklenku v oltáři a dodány další obrazy na výzdobu interiéru. Celková obnova kaple se vyšplhala na částku 1 621 580 korun. Prostředky byly získány jak z městského rozpočtu, tak z dotačních programů.

Město Trutnov v posledních 12 letech investovalo do obnovy památek asi 81 milionů korun. Díky nim se může město pyšnit devíti zrekonstruovanými kaplemi, 50 opravenými objekty náboženského charakteru nebo sedmi zrestaurovanými či nově postavenými pomníky padlých obyvatel z 1. světové války. K těmto památkám přibude od 26. září i nově vysvěcená a veřejnosti přístupná kaple svatého Václava, která se stane ozdobou Trutnova - Studence.

"Opravená kaple nesmí zůstat jen mrtvou památkou, ale naopak by měla být společným místem, kde mohou lidé nalézt uklidnění ve shonu dnešní doby, budou-li ochotni tuto možnost do svého života přijmout," dodává páter Jan Czekała.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře