Sobota 2.březen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Jiráskovo náměstí v Trutnově prokouklo

Jiráskovo náměstí v Trutnově prokouklo

Email Tisk PDF
seznam článků
Jiráskovo náměstí v Trutnově prokouklo
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

IMG 20151201 122027Projekt rekonstrukce Jiráskova náměstí v Trutnově je u konce. Proběhla regenerace zeleně dle dendrologických posudků, instalace podzemních kontejnerů pro tříděný odpad a byly vytvořeny dvě klidové zóny. Celková investice dosáhla téměř deseti miliónů korun. Značnou část pokryla dotace Státního fondu životního prostředí.

"Úplnou novinkou je zprovoznění tzv. knihobudky, ve které si lze číst nebo půjčit zajímavé knihy," říká Ivan Adamec, starosta Trutnova, a upozorňuje, že náměstí je také nově monitorováno kamerami Městské policie.

Trutnovské Jiráskovo náměstí doslova prokouklo. V rámci regenerace zeleně byla provedena plošná výsadba keřů, trvalek, okrasných trav včetně nového stromořadí či solitérních stromů. "Na Jiráskově náměstí byly zřízeny dvě hlavní klidové zóny. První ve středu náměstí s vodním prvkem pro oživení celého prostoru hlavně v letních měsících. Druhá se skládá z betonových boxů vybavených dřevěnými lavicemi," popisuje změny Ivan Adamec a upozorňuje, že velkou novinkou je i kamerový systém napojený na Městskou policii. "Věřím, že se nové náměstí bude líbit všem Trutnovákům," dodává starosta a přibližuje projekt tzv. knihobudky. "Knihobudky již úspěšně fungují v několika českých městech. Namátkou můžeme zmínit např. Plzeň, Svitavy, Uherské Hradiště nebo Prahu. Jedná se vlastně o nevyužitou telefonní budku, tedy veřejný prostor, který slouží všem zájemcům k výpůjčce či volné výměně přečtených knih."

Vedení města Trutnova se rozhodlo provozovat tzv. knihobudku prostřednictvím vybrané organizace, a to vždy po určitou předem vymezenou dobu. Jako první se o knihobudku bude starat Městská knihovna Trutnov. "Projektem knihobudky jsme chtěli podtrhnout relaxační ráz nového náměstí," vysvětluje Ivan Adamec.

Zpracovatelem projektu obnovy náměstí byla společnost RSU s.r.o. Trutnov a dodavateli pak sdružení BAK stavební společnost a.s. a Stavebně dopravní Trutnov s.r.o. Náklady na revitalizaci náměstí činily 8 337 571 Kč, z toho 6 670 057 Kč pokryla dotace SFŽP. Vlastní investice města Trutnov tak činila 1 667 514 Kč. Náklady na kontejnery tříděného odpadu pak činily dalších 954 700 Kč.

"Nové kontejnery jsou zhruba pětkrát větší než ty původní, ale hlavně jsou zapuštěny do podzemí a neruší nový moderní vzhled náměstí. Nad zemí jsou pouze sloupky pro vkládání odpadu," říká starosta.

Na jaře příštího roku proběhnou finální zahradnické práce a náměstí bude osázeno další zelení, až poté se uskuteční symbolické slavnostní otevření. "Náměstí bude předáno dodavatelem do rukou města již toto pondělí, slavnostní stříhání pásky jsme naplánovali na jaro kvůli příznivějšímu počasí i kvůli finální podobě náměstí včetně zeleně," uzavírá Adamec.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře