Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Email Tisk PDF
seznam článků
Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

Výměnná stáž v HK 2Projekt Bezpečné pohraničí, do kterého se zapojily všechny české a polské hasičské záchranné sbory působící podél společné hranice, má za sebou v Královéhradeckém kraji první rok aktivního fungování. Největším přínosem jsou společné praktické výcviky nebo výměnné stáže pracovníků operačních středisek.

"Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje se jako jeden z partnerů podílel na aktivitách projektu zorganizováním osmi akcí. Mezi nimi byly například odborný výcvik českých a polských hasičů – potápěčů na vodní nádrži Rozkoš u České Skalice nebo workshopy na téma metodiky společného zásahu u záchrany osob z výšky nebo hloubky v Peci pod Sněžkou a Adršpašských skalách," řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

Další realizovanou aktivitou, která bude mít návaznost i v následujících letech, jsou výměnné stáže na operačních střediscích. "Takové stáže jsou pro nás velkým přínosem. Stává se totiž, že se oznamovatelé z pohraniční oblasti v Polsku často dovolají na naše operační středisko v Hradci Králové a naopak, Češi se mohou dovolat na polské operační středisko. Abychom mohli informace co nejvíce vytěžit, jazyková znalost i znalost fungování operačního řízení v Polsku je pro nás důležitá. Proto jsme hostili několik pracovníků z Polska v Hradci Králové a naopak, naši příslušníci se zúčastnili stáží ve Wroclavi," doplnil ředitel Mencl.

Příslušníci HZS Královéhradeckého kraje se také zúčastnili akcí pořádaných dalšími partnery projektu. Diskutovali tak například na konferenci na téma krizového řízení v České republice a v Polsku, která se konala v Opoli nebo se zúčastnili expertního panelu na téma výměny informací v rámci operačního řízení v Szczyryku. Celkem se v České republice a v Polsku uskutečnilo asi padesát dílčích akcí, včetně spuštění nového informačního portálu www.bezpecnepohranici.eu.

Projekt Bezpečné pohraničí je také příležitostí k pořízení speciální techniky pro zásahy hasičů. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje tak získal nové dýchací přístroje a měřicí a diagnostické zařízení pro dýchací přístroje v celkové hodnotě asi 1,1 milionu korun. V letošním roce se pak například plánuje pořízení tří nových technických automobilů v hodnotě asi 17 milionů korun.

Pro rok 2018 se plánují další dílčí akce. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje například v následujících měsících zavede jazykové vzdělávání pracovníků krajského operačního a informačního střediska v polském jazyce. Příslušníci se budou také podílet na dalších odborných výcvicích, ale například i na vytváření společného informačního portálu pro české i polské hasiče.

O projektu Bezpečné pohraničí

Bezpečné pohraničí je realizováno v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Do projektu jsou zapojeny na české straně Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Na polské straně v projektu spolupracují Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Wrocławiu a Katowicach.

Cílem projektu je zlepšit přeshraniční připravenost k provádění činností při řešení krizových situací. Jedním z hmatatelných výsledků realizace projektu bude platforma pro výměnu informací, která umožní efektivní spolupráci záchranářských služeb v případě výskytu ohrožení přeshraničí povahy. Za tímto účelem bude například vytvořen teleinformační systém zajišťující možnost řízení a výměny informací v krizových situacích mezi centry krizového řízení na jednotlivých úrovních a službami zodpovědnými za bezpečnost.

Rozpočet celého projektu Bezpečné pohraničí na roky 2016 – 2019 je 7,9 milionu eur, z toho jeden milion eur je rozpočet pro Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře