Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Představujeme životní prostředí Červenokostelecka: O velikém holubáři

Představujeme životní prostředí Červenokostelecka: O velikém holubáři

Email Tisk PDF
seznam článků
Představujeme životní prostředí Červenokostelecka: O velikém holubáři
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

img 1899Holub domácí (Columba livia forma domestica) byl vyšlechtěn z dnes už vyhynulého divoce žijícího holuba skalního, ale zřejmě i s přispěním dalších druhů holubů. Dnes jej tvoří mnoho forem, z nichž některé jsou předmětem intenzivního chovu pro užitek nebo zálibu.

Zdivočelé formy zůstaly prostředí svých šlechtitelů věrné, a tak zejména ve větších městech žijí početná hejna dotvářející jejich kolorit, která však jsou předmětem lidského obdivu a lásky na straně jedné, ale i problémů a odporu na straně druhé.

Na Náchodsku žijí zdivočelí domácí holubi – "věžáci" – na mnoha místech v jednotlivých párech nebo menších koloniích na půdách a věžích kostelů, ve skladech píce a steliva u kravínů apod. Početně silné kolonie jsme donedávna znali snad jen z Náchoda a Jaroměře, menší pak ještě z Nového Města, Police nebo Broumova.

Výsledkem úsilí správců církevních objektů, majitelů zemědělských firem a zastupitelstev obcí a měst o očistu staveb a hygienu veřejných prostor je někde větší, jinde menší, ale celkově znatelná úspěšnost ve snižování počtu holubů v centrech výše jmenovaných sídel. S nimi se ovšem "svezly" i vzácné a ohrožené druhy živočichů, ale o nich snad někdy jindy. Mnoho holubích párů v posledních letech sice muselo, a často ze dne na den, opustit svá tradiční hnízdiště, ale téměř ideálně uprostřed okresu se jim dostalo zcela mimořádné a rozsahem velkorysé nabídky náhradního ubytování v Červeném Kostelci, aniž by pro to jeho zastupitelé a stálí obyvatelé vědomě cokoli udělali.

Oním největším "holubníkem", a zřejmě ne jen v okrese Náchod, je výšková budova ruiny firmy Textonia Czech, která postupně se zvětšujícím počtem vletových otvorů po vytlučených tabulkách v továrních oknech lákala a láká holubí bezdomovce k usídlení v suchém, klidném a bezpečném azylovém domě. V časové shodě s otvíráním holubího azylu ve městě byla stejně velkoryse rozšířena holubí restaurace u kravína v Olešnici o nevyčerpatelné zdroje v hromadách krmiva pro skot a kukuřičného paliva pro bioplynovou elektrárnu.

V zimě dosahoval počet holubích strávníků v jídelně u kravína v Olešnici až 800 jedinců. Ve skupinách od několika po několik desítek jedinců ráno přilétali od města a po nasycení nejraději odpočívali na střechách stájí. Rozbitými okny hlavní budovy Textonia Czech vylétlo po soumraku dne 7. května směrem na Olešnici přibližně 300 ptáků, a to jich ještě mnoho zůstalo uvnitř u hnízd s vejci nebo mláďaty. „Věžáci“ totiž hnízdí takřka po celý rok. Snáší sice jen dvě vejce, ale někdy až 6× do roka, a tak se může počet jedinců v kolonii za rok i zněkolikanásobit. Koncentrace zdivočelých holubů v našem městě je nepochybně dobrou zprávou pro některé jejich predátory. V Olešnici je teď v okolí kravína častěji k vidění jestřáb lesní i sokol stěhovavý, v „holubníku“ by si mohli jídelníček zpestřovat i kuna skalní a tchoř tmavý.

Foto Tomáš Diviš, zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře