Neděle 23.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Na Libinách – středověký smírčí kříž a mírová prachárna z 18. století

Na Libinách – středověký smírčí kříž a mírová prachárna z 18. století

Email Tisk PDF
seznam článků
Na Libinách – středověký smírčí kříž a mírová prachárna z 18. století
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

lib1

Plochý vrch Libiny leží u Jaroměře asi tři kilometry na západ od Josefova. Uprostřed polí zde osamoceně stojí tři rozpadající se budovy – bývalé prachárny, kde se v dobách míru skladoval střelný prach pro pevnostní město Josefov. Budovy z konce 18. století zdálky vypadají docela obyčejně, zblízka však zaujmou nezvyklou dispozicí.

Prachárny mají podobu obdélníkových budov s valbovými střechami a vyčnívajícím krytým průjezdem se strážnicemi. Střelný prach se zde skladoval v mírových dobách daleko od Josefova, čímž se mělo zamezit případným nedozírným škodám v pevnosti, které by vznikly explozí prachu při nějaké nehodě uvnitř skladu ve městě – v pevnosti mělo být přes deset tisíc vojáků a střelného prachu v prachárnách bylo uloženo mnoho tun. Prach se odtud navážel do pevnosti, pouze pokud hrozil válečný konflikt.

Když člověk vejde dovnitř, zůstane stát v ohromení. Strop podpírají mohutné pilíře zakončené krásnými  barokními klenbami. Prachárna, kterou jsem navštívil byla opravdu v příšerném stavu a zbývající dvě na tom asi nebudou o mnoho lépe, což je samozřejmě obrovská škoda, protože jde o historicky cenné budovy. Jestli jsou objekty památkově chráněny, nevím.

Silný Genius loci umocňují nádherné výhledy do kraje a nedaleký starobylý smírčí kříž, jeden z největších v České republice. Krásné staré domy necháváme chátrat a na té nejúrodnější zemědělské půdě budujeme ošklivé tovární haly a logistická centra. Při úpatí kopce v místech poblíž nové ošklivé tovární haly Kimberly-Clark stávala v neolitu zemědělská osada a tak zde můžete na polích sbírat pravěké střepy a s trochou štěstí i obsidiánové a pazourkové čepelky vypadlé při sklizních z čepelí srpů pravěkých zemědělců.

(Pozn. redakce: Jan Ježek je učitel přírodopisu a zeměpisu na Jiráskově gymnáziu v Náchodě. Ve volném čase se věnuje praktické ochraně přírody Náchodska, mapování a ochraně ohrožených druhů, organizaci brigád a osvětových akcí pro mládež i veřejnost. Od roku 2010 je členem náchodského zastupitelstva. Jan Ježek vydává internetový server o krajině a přírodě východních Čech, odkud pochází tento příspěvek.)

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře