Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Blog Edison rozzářil oči dětí

Edison rozzářil oči dětí

Email Tisk PDF
seznam článků
Edison rozzářil oči dětí
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

ediz1Edison není pouze slavné příjmení slavného vynálezce, ale také jméno projektu výměny studentů vysokých škol z celého světa. Takový vysokoškolský student se rozhodne se zúčastnit, je vybrán v náročném výběrovém řízení a potom odcestuje do vybrané země. V našem případě se cílovou zemí stala Česká republika. S cílem, který zní následovně: co nejvíce seznámit žáky a studenty místních škol se svou vlastní kulturou, historií, zvyky, způsobem trávení volného času a tak dále a tak dále, ta řada je celkem nekonečná.

Do Červeného Kostelce dorazila taková skupina vysokoškolských studentů 18. května. Přijela skutečně pestrá směsice národností – zastoupení zde měl Hongkong, Mexiko, Rusko, Brazílie, Spojené státy, Bosna a Hercegovina, Čína a Indie. Každou zemi reprezentoval velmi milý člověk, pro vaši představu – bylo zde pět studentek a tři studenti. Představme si, že se žáci základní školy V. Hejny v doprovodu rodilých podívali během týdne do všech těchto zemí. To se skutečně nestává často – autentické záběry a vyprávění, bezprostřední přístup, prezentace v angličtině, občas doplněné projevem v mateřském jazyce stážistů. Děti, které celý týden chodily domů pyšné, jak krásně mají předloktí vyzdobené přepisem svého jména v hindštině nebo čínštině.

Jak bezprostřední byli stážisté, tak bezprostřední byli žáci, a tak celý týden této výuky ubíhal neuvěřitelně rychlým tempem, žáci diskutovali s našimi hosty na chodbách i po vymezeném čase jednotlivých lekcí. Prostě a jednoduše nebylo ve škole nikoho, koho by se Edison nedotkl.

Dny prezentací byly "narušeny" pouze středou. Tehdy se v tělocvičně konala akce nazvaná Global Village, která měla naznačit, jak "světovou vesnicí" náš současný svět ve skutečnosti je. Jednotliví stážisté měli k dispozici stánky a probíhal takový veletrh kultur. Každý se prezentoval podle své chuti. K vidění, k vyzkoušení a k ochutnání byly: indické národní tance, dynamická brazilská samba, tradiční ruské matrjošky, mexické vábničky ptactva, nefalšované bosenské dezerty a uzenina, pravé americké baseballové nadhazování, typický čínský styl stolního tenisu nebo netradiční hudební nástroje používané v Hongkongu. Děti z této akce odcházely s pocitem, že viděly "svět v malém". Pocit, že měly možnost vše si vyzkoušet, rozzářil dětské oči. Po celý zbytek dne bylo možné potkávat ve škole i ve městě děti vyzdobené cizími vlajkami, potetované a pomalované příslušnými a pro nás víceméně exotickými jazyky.

Většina stážistů byla ubytovaná v rodinách žáků školy, a tímto jim chceme ještě jednou za ochotu a vše, co pro stážisty z Edisonu během týdne udělali, poděkovat. Cizinci tak měli možnost setkat se s běžným životem české rodiny, ochutnat typickou českou stravu, poznat různé způsoby trávení volného času a v neposlední řadě se i naučit základní slovní zásobu, která se bude v dalších dnech a týdnech jistě hodit.

A to je právě to: jak naše děti, tak zahraniční stážisté měli možnost poznat, jak je snadné se domluvit s příslušníkem úplně jiné kultury, měli možnost se dozvědět mnoho faktů o zeměpisných, politických nebo dalších zajímavostech dotčených zemí. Kontakty, které vznikly, se rychle šířily především sociálními sítěmi, a tak můžeme věřit, že jen tak rychle nezaniknou a že světlo, které Edison v Červeném Kostelci zažehl, bude zářit dál.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře