Pátek 10.květen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Romana Rotterová: Cesty světla

Napsat e-mail Tisk

Romana Rotterová: Cesty světla  

Název:
Romana Rotterová: Cesty světla
Datum konání:
07.09.2013 - 03.11.2013 
Místo konání:
Galerie výtvarného umění - Náchod
Kategorie:
Výstava

Popis

Romana Rotterová: Cesty světla

Zámecká jízdárna / ochoz

Vernisáž 6. září

Autor a kurátor: Jan Kapusta

Pražská výtvarnice Romana Rotterová (17. 10. 1931 Praha) se narodila v rodině sochaře Leonarda Rottera. V otcově ateliéru zažívala první zkušenosti s výtvarným uměním. Významné bylo pro ni setkání s malířem a grafikem Vratislavem Janem Žižkou, který ji seznámil s grafickými technikami. V 60. letech vytiskla své první grafické listy a její originální grafika upoutala pozornost doma i v zahraničí. I když svými vyjadřovacími prostředky měla blízko k výtvarníkům Nové citlivosti, tvořila vždy stranou a velmi osobitě. Její práce byly pravidelně zastoupeny na prezentacích české grafiky po celém světě. Rok 1968 znamenal v jejím díle zásadní zlom. Romana Rotterová se ocitla v izolaci a až do konce 80. let téměř nevystavovala. Uzavřela se do soukromí, a proto i její tvorba nabývá niterné povahy a velmi střídmou, ale svrchovaně grafickou symbolickou mluvou – černobílou nebo jen s jednobarevnými akcenty – vyjadřuje intimní prožitky a pocity. Náchodská galerie objevitelsky představila v roce 1990 komorní soubor jejích grafických listů ze 60. – 70. let. Dnes však chystá reprezentativní retrospektivu celkem výjimečného díla této pozoruhodné, ale stále opomíjené autorky, která, po hříchu, je známa více v zahraničí než doma.

zena

Vstup, suchá jehla, papír, cca 50 × 40 cm (70 × 55 cm), 1977

Místo konání

Místo:
Galerie výtvarného umění - Webové stránky
Ulice:
Smiřických 272
Město:
Náchod

Popis

Historie objektu galerie

Jízdárna byla při náchodském zámku zřízena kolem roku 1700. Roku 1744 byla postavena nová budova, jejíž podoba zůstala prakticky nezměněna. Zámecký areál i s jízdárnou byl v roce 1945 společně se zámkem a s celým panstvím vyvlastněn rodu Schamburg-Lippe a používán jako skladiště stavebního materiálu. Později ji využívali jako tělocvičnu a trénovali zde náchodští házenkáři. V letech 1978 až 1983 byla přestavěna podle projektu ing. arch. Josefa Wagnera tak, aby vyhovovala potřebám galerie. Otevřena byla v listopadu roku 1983. V druhé polovině 90. let byly výstavní prostory nově osvětleny a získaly tak špičkové parametry. Jízdárna Galerie výtvarného umění v Náchodě patří k nejpůsobivějším výstavním sálům v Čechách. Výstavní prostory i hygienické zázemí jsou řešeny bezbariérově.

Historie galerie

Galerie byla založena v lednu roku 1966 jako Okresní. Téhož roku jí byl převeden umělecký fond někdejší Městské obrazárny. Okresní galerie výtvarného umění v Náchodě získala sídlo v horním patře zámku. Avšak roku 1972 v souvislosti s rekonstrukcí zámeckého areálu o výstavní prostory přišla. V roce 1978 získala zpustlou zámeckou jízdárnu, adaptovala ji pro své potřeby a od listopadu 1983 v ní sídlí i vystavuje. S přechodem zřizovatelské funkce na Ministerstvo kultury České republiky, přijala galerie roku 1991 název Státní galerie výtvarného umění v Náchodě. Od června 2001 ji zřizuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje v Hradci Králové. Mezi léty 1979 a 2002 byla provozována tzv. Malá výstavní síň na náchodském náměstí, ve které se uskutečnilo mnoho zajímavých výstav. Z důvodu výpovědi vlastníka domu jsme museli síň opustit. Galerie výtvarného umění v Náchodě je členem Rady galerií České republiky.

Webové stránky Galerie výtvarného umění v Náchodě.

gal1

gal2


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře