Friday 7.August 2020

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - 59. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

Napsat e-mail Tisk

59. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec  

Název:
59. mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec
Datum konání:
21.08.2013 - 25.08.2013 
Místo konání:
Červený Kostelec - Červený Kostelec
Kategorie:
Oznámení

Popis

přírodní areál u Divadla J. K. Tyla

Červený Kostelec – město mezinárodního folklorního festivalu

Mezinárodní folklorní festival v Červeném Kostelci je nejvýznamnější akcí tohoto druhu v našem kraji a jedním z nejstarších festivalů v České republice. Díky výborné organizaci a kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě a byl oceněn zařazením mezi hlavní festivaly pořádané pod patronací mezinárodní organizace lidového umění I. O. V., patřící statutem B do UNESCA.

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec se každoročně ve druhé polovině srpna koná v překrásném prostředí přírodního areálu u Divadla J. K. Tyla. Během pěti dnů se ve čtrnácti pestrých programových blocích publiku představí takřka 600 tanečníků, tanečnic a hudebníků, osmnáct folklorních souborů z celého světa. Tisícové návštěvy jsou pravidlem při pořadech v amfiteátru, tisíce diváků sledují průvod městem a vystoupení souborů v různých částech města i v městech okolních. Červenokostelecký festival je výjimečný tím, že soubory spolu prožijí pět festivalových dnů. Denně společně vystupují, společně se baví, vznikají nové kontakty i přátelství. Podvečerní programové bloky jsou zakončeny noční taneční zábavou, při které se na parketu setkávají účinkující s diváky. Tím se podařilo město proměnit ve střed folklorního světa a rozšířit okruh diváků i mimo náš region.

Program festivalu

Středa 21. srpna

18 hod. Vítejte u nás – slavnostní zahájení festivalu

21 hod. Folklorní pohlednice z domova i ze světa

Čtvrtek 22. srpna

18 hod. Folklorní svět v Červeném Kostelci – představí se zahraniční soubory

22. hod. Tančí celý svět – taneční zábava pro soubory a diváky

Pátek 23. srpna

14.30 hod. Roztančené město – vystoupení souborů v ulicích města

18 hod. Festival je v polovině – divácká soutěž o nejatraktivnější kroje

22 hod. Překvapení v rytmu folkloru

Sobota 24. srpna

10 hod. Mše svatá – přírodní areál u Divadla J. K. Tyla

14 hod. Odpoledne s folklorem – divácká soutěž o nejoblíbenější soubor

18 hod. Dětské okénko – medailonek dětských souborů

20 hod. Galapředstavení – folklorní svět v Červeném Kostelci

Neděle 25. srpna

10 hod. Rozjásané ulice – průvod ulicemi města

12 hod. Muzikanti hrajte – setkání lidových muzik

13 hod. Loučení s festivalem – závěrečné vystoupení souborů

V jednotlivých programech letošního roku se představí zahraniční soubory ze Slovenska, Itálie, Maďarska, Francie, Portugalska, Ruska, Izraele, Mexika, Venezuely, Indonesie a kvalitní tuzemské soubory. V sobotním dětském okénku se představí dětské soubory a tradičně domácí dětský folklorní soubor Hadářek.

Výstava Česká republika – folklorní velmoc v srdci Evropy

Během festivalu bude ve výst. síni MěÚ otevřena výstava ČR – folklorní velmoc v srdci Evropy. Výstavu společně vytvořily MZV ČR, Česká centra a Folklorní sdružení ČR. Výstava má 14 panelů a obsahově je rozčleněna do několika základních témat. I. část zachycuje výroční lidové slavnosti, zvyky a obřady, které lidé společně slaví po celý kalendářní rok, patří od nepaměti k nejvýznamnějším tradičním svátkům našich předků a udržely se do dnešních dnů. Advent, Vánoce, masopust neboli fašank, Velikonoce, pálení čarodějnic a stavění máje, Jízda králů, Královničky, Svatojánská noc, Dožínky, Vinobraní, Hody neboli posvícení. II. část výstavy tvoří lidová hudba a tanec jako nejvýraznější projev tradiční lidové kultury. Lidové tance, hudba a zpěv dnes žijí nejen na pódiových vystoupeních stovek folklorních souborů, ale především na Moravě jsou výraznou a neoddělitelnou složkou místních lidových slavností. Nebývalou různorodost a bohatství lidových krojů představuje III. část výstavy. Poslední IV. a V. část seznamuje s činností a posláním Folklorního sdružení České republiky, které soustřeďuje 412 folklorních souborů a dále s nejdůležitějšími folklorními akcemi na území ČR. Výstava bude otevřena každý den od 16. do 26. srpna od 9 do 12 hod. a od 13 do 17 hod.

Každý den během festivalu budou vycházet festivalové noviny, ve kterých se dočtete o zajímavostech jednotlivých souborů, podrobnější program vždy na příští den a různé střípky a perličky z festivalových dnů. Noviny budou k dispozici v pokladnách a v určených schránkách v areálu.

Páteční divácká soutěž o nejatraktivnější kroje a sobotní o nejoblíbenější soubor jsou již samozřejmostí. Vyhlášení výsledků těchto soutěží proběhne v neděli v závěrečném programu. Slosování permanentek o ceny proběhne v pátečním programu mezi 19 a 21 hod. V případě nepříznivého počasí se programy uskuteční v divadle a v sokolovně, taneční zábavy a průvody městem budou zrušeny.

Vstupné: středa, čtvrtek, pátek, neděle: 80 Kč (dospělí), 40 Kč (děti), sobota: 100 Kč (dospělí), 50 Kč (děti) Předprodej omezeného počtu permanentek bude zahájen 1. 7. v Informačním centru Červený Kostelec (ul. Havlíčkova 654). Cena slosovatelné permanentky: 290 Kč. Další slevy se neposkytují. Hlavní pořadatel: Městské kulturní středisko Č. Kostelec Spolupořadatelé: Město Červený Kostelec, Folklorní sdružení ČR, pod záštitou Rady Královéhradeckého kraje, za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

folk

Místo konání

Místo:
Červený Kostelec -
Město:
Červený Kostelec

Popis

Červený Kostelec leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko - Trutnovsko. První zmínka o tehdejším Kostelci se přesně objevila 22. srpna 1362 v konfirmační knize pražské diecéze. Přesně se v této knize píše o ustanovení faráře Heřmana na kostelecké faře patronem kostela červenohorským panem Mikulášem Písklem.

Počet obyvatel se v posledních letech ustálil na osmi a půl tisíci. Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky. Není to však „skanzen", ale naopak velmi živé město, kde se stále něco děje. Bohatá je činnost sportovních, kulturních a společenských organizací a spolků. To dohromady dává pestrou paletu možností využívání a užívání volného času.

Nejvýznamnější každoroční akcí je pětidenní mezinárodní folklorní festival, který je jedním z největších v Evropě pod patronací I. O. V. UNESCO.

Webové stránky města.

namesti-ck panorama-1000


Zvětšit mapu

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře