Čtvrtek 7.prosinec 2023

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Stane se Podrobnosti - Česko zpívá

Napsat e-mail Tisk

Česko zpívá  

Název:
Česko zpívá
Datum konání:
12.04.2013 - 13.04.2013 
Místo konání:
Trutnov - Trutnov
Kategorie:
Hudba

Popis

Velká finálová show soutěže Česko zpívá míří již potřetí do trutnovského UFFA

ČESKO ZPÍVÁ je moderně pojatá pěvecká soutěž pro začínající zpěváky ve věku 9-26 let s mezinárodní účastí ze Slovenska, Polska, Německa. Semifinále i finále VII. ročníku této soutěže se již potřetí uskuteční v prostorech Společenského centra UFFO v Trutnově, a to v pátek 12. a sobotu 13. dubna 2013.

Sobotní finálový galavečer soutěže slibuje skvělé pěvecké výkony soutěžících, které bude hodnotit hvězdná porota, v níž zasedne profesor zpěvu Eduard Klezla, hudební producent Milan Herman, zpěváci Bohouš Josef a Tomáš Savka, zpěvačka Renata Drössler, profesionální fotografka Lenka Hatašová, herečka a moderátorka Zora Jandová, režisér Tomáš Magnusek, ředitel soutěže Muž roku David Novotný a další. Svoji cenu udělí též diváci v sále, V.I.P. porota složená z partnerů soutěže a mediální porota. Hodnotit se bude celkový dojem soutěžícího, choreografie, výběr a podání písně a především kvalita zpěvu.

Program velkého finále zpestří i hosté – akrobatické duo DaeMen (vítězové televizní show Česko Slovensko má talent), Bublinková show a zpěvačka Kamila Nývltová.

O den dříve, v pátek 12. dubna, proběhne semifinále, ve kterém o postup do finále bude usilovat 92 zpěváků ve dvou věkových kategoriích (Sólisté 9-14 let a Sólisté 15-26 let), 10 nejlepších zpěváků z každé kategorie postoupí do finále. Zpěváci z mladší kategorie budou o vítězství „bojovat" již v pátek večer, ti starší na sobotním galavečeru.

VII. ročník soutěže ČESKO ZPÍVÁ byl vyhlášen začátkem října, uzávěrka přihlášek proběhla 11. ledna 2013. Do soutěže se přihlásilo celkem 345 zpěváků. Na základě poslechu soutěžních nahrávek porota udělila postup do výběrových kol 234 soutěžícím. Výběrová kola proběhla v Praze a Olomouci v polovině ledna, soutěžící zde zpívali naživo před odbornou porotou. Do semifinále se jich prozpívalo 92.

Patronkou soutěže je zpěvačka a sólistka Hudebního divadla Karlín, divadel Broadway a Hybernia v Praze Kamila Nývltová.

Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. V rámci soutěže ČESKO ZPÍVÁ probíhá ve vysílání tohoto média speciální rozhlasová kategorie.

Soutěž ČESKO ZPÍVÁ si v průběhu krátké doby vydobyla silné postavení mezi podobnými typy akcí. Úspěšnými finalisty předchozích ročníků jsou zpěvačka Markéta Konvičková (finalistka I. ročníku pěvecké soutěže TV Nova Česko-Slovenská Superstar), Tereza Anna Mašková (semifinalistka show TV Prima Česko Slovensko má talent), Michal Šeps (finalista II. řady Česko-Slovenské Superstar), Noah Ellenwood (semifinalista II. řady Česko-Slovenské Superstar), Diana Kalashová (finalistka II. řady Česko Slovensko má talent).

Soutěž si klade za hlavní cíl podpořit pěvecký talent dětí a mládeže – objevit nové talenty a dát jim možnost prosadit se.

Další podrobnosti o soutěži naleznete na www.cesko-zpiva.cz .

Autorka: Blanka Brojarová

Místo konání

Místo:
Trutnov -
Město:
Trutnov

Popis

České královny a královny vdovy již od doby Václava II. disponují příjmy z tzv. věnných měst, kterými byla východočeská města Hradec Králové, Chrudim, Vysoké Mýto, Polička a Jaroměř. Na začátku 14. století je k majetku královen připojen Mělník (v druhé polovině 16. století se věnným městem nakonec stává ještě Nový Bydžov).

Václav IV. v roce 1399 zapisuje trutnovský kraj s městy Trutnovem i Dvorem Králové své manželce Žofii. Ta, ač je Václavovou ženou od konce roku 1389, je korunována až roku 1400 a až od tohoto roku je tedy právně možné počítat Trutnov mezi královská věnná města. Nepochybně ale již nějakou dobu před tímto rokem Žofie a dříve snad i Eliška Pomořanská užívají příjmů z Trutnova.

V této době však na Trutnov doléhá ekonomická a společenská krize a i v Trutnově působí jeden z předchůdců Jana Husa. Je jím zderazský křižovník, významný kazatel a básník Johlín z Vodňan. Od roku 1421 je Trutnov v rukou husitů a na jejich straně město vystupuje i v bitvě u Lipan v roce 1434. Později – na začátku 16. století – se stává městem luteránským.

V roce 1437 se Trutnov dostává do držení královny Barbory Celské – vdovy po Zikmundovi Lucemburském, která dává Trutnov do zástavy Hanušovi Wolfovi z Warnsdorfu. Dále je město zastavováno pánům ze Šumburka, pánům z Lichtemburka a Adamovi Zilvárovi z Pilníkova. Zastavování města, byť byl Trutnov královským věnným městem, ale znamenalo v  praxi poddanskou závislost měšťanů na zástavní vrchnosti. Do boje o trutnovská práva se po roce 1535 postavila na stranu města i královna Anna Jagellonská. Královna Anna pak převzala roku 1544 trutnovské panství a vybavila město novými právy a rozsáhlou samosprávou. Město Trutnov ale mohlo užívat nových práv jen krátce, neboť pro svou účast v povstání proti císaři v roce 1547 tato práva ztratilo a bylo znovu zastaveno – tentokrát Kryštofu z Jeníkova. I s ním pak vedlo město soudní spor, když je nutil složit poddanskou přísahu. Avšak tehdy přesto dochází k významnému ekonomickému růstu města. V Trutnově je vydlážděno náměstí, je zřízen vodovod. V roce 1549 trutnovští staví městský pivovar a roku 1580 město přebírá pod svou zprávu špitál a ostatní majetky zderazských křižovníků ve městě. Před třemi městskými branami vyrůstají v 16. století předměstí a uvnitř hradeb stojí v roce 1548 147 domů. Na konci století se postavení města ještě více upevňuje – v roce 1571 město získává zámek, ovčín, papírnu a dva mlýny. Po roce 1591 sice město zámek a panství ztrácí, ale stává se královským městem. V roce 1599 si rada a obec města Trutnova znovu kupuje panství a důležitá práva a tímto rokem končí jeho dvě stě let stará historie jako věnného města českých královen.

Spolu s výše jmenovanými bývalými královskými věnnými městy je nyní Trutnov členem dobrovolného svazku obcí Královská věnná města, jehož aktivity směřují ke společné podpoře rozvoje cestovního ruchu ve všech členských městech, spojených historickými fakty.

→ http://www.trutnov.cz/

czech1

Hlavn   strana1

 

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře