Sobota 20.duben 2019

Poslední aktualizace19.04.2019 04:28

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Zahradu Vily Čerych bude zdobit lavička dle dobových plánů

Zahradu Vily Čerych bude zdobit lavička dle dobových plánů

seznam článků
Zahradu Vily Čerych bude zdobit lavička dle dobových plánů
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

vila2

Ve Vile Čerych v České Skalici neustále probíhají práce, které směřují k postupné obnově domu i přilehlé zahrady. Díky pomoci českoskalických firem a drobných dárců se do zahrady Vily nyní po více než 50 letech vrátí lavička s treláží.

Klidné zákoutí ve stínu stromů se téměř nezměnilo, jeho dominanta však dlouhá desetiletí chybí. Jediným pozůstatkem po lavičce s treláží, která nabízela ničím nerušený výhled na Vilu, jsou částečně dochované betonové patky. Nyní jsou jedním z vodítek pro obnovu relaxačního místa v zahradě tak, jak jej navrhl přední prvorepublikový zahradní architekt Josef Kumpán. Předlohou pro výrobu lavičky a treláže je historické video z rodinného archivu rodiny Čerychových.

"Velmi si vážíme podpory českoskalických firem a drobných dárců, bez nichž bychom se do obnovy zákoutí nemohli pustit, děkujeme," uvedl Jiří Kmoníček, ředitel Centra rozvoje Česká Skalice, které Vilu Čerych již 15 let provozuje.

Výrobu dobové lavičky s loubím podpořily firmy METEL s. r. o., PROMA REHA, s. r. o., ZP – TECH s. r. o. a NTC STAVEBNÍ TECHNIKA spol. s r. o. K obnově přispěli i drobní dárci prostřednictvím platformy Darujme.cz.

"V současné době je lavička s treláží ve výrobě a upravujeme místo, kde bude stát. Slavnostní odhalení proběhne poslední květnový den při příležitosti předávání Ceny Ladislava Čerycha, což je každoroční poděkování dárcům a dobrovolníkům za nezištnou pomoc při obnově Vily a její zahrady," dodal Kmoníček.

Práce na obnově téměř stoleté prvorepublikové kulturní památky nikdy nekončí. Po pořízení kruhové lavičky a nyní lavičky s treláží do zahrady Vily se pozornost zaměstnanců Centra rozvoje obrací do interiéru domu.

"V jedné z nejkrásnějších místností Vily, jídelně, jsme před lety restaurovali strop, původní svítidla se však nikdy nenašla. V současnosti nám ze stropu visí pouze objímky se žárovkami. V rámci projektu Rozsviťme Vilu proto v současnosti sháníme prostředky na repliky dobových svítidel," doplnila Tereza Vaňková, která je kontaktní osobou pro všechny, kdo by chtěli podat pomocnou ruku. Obrátit se na ni můžete prostřednictvím e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na tel. 491 451 116.

Na titulní fotografii je původní lavička z historického videa.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Babiččino údolí již po jedenácté ožije Ovčáckými slavnostmi

Babiččino údolí již po jedenácté ožije Ovčáckými slavnostmi

Blíží se konec dubna a s ním tradiční Den Země v Babiččině údol&i...

Dostavba Malých lázní v Bělovsi vstupuje do své finální etapy

Dostavba Malých lázní v Bělovsi vstupuje do své finální etapy

V pondělí odpoledne podepsal starosta Náchoda Jan Birke a jednatel společnosti Průmsta...

Náchodské MŠ nabídnou místa pro děti zaměstnanců nemocnice

Náchodské MŠ nabídnou místa pro děti zaměstnanců nemocnice

V tomto týdnu se uskutečnilo jednání na odboru školství Městsk&ea...

Trutnovští běžkaři mají nové zázemí

Trutnovští běžkaři mají nové zázemí

Trutnovští běžkaři se dočkali zcela nového a moderního zázem&iacu...

Podpořte 15. května již 23. ročník Květinového dne!

Podpořte 15. května již 23. ročník Květinového dne!

Také v tomto roce se uskuteční jako součást mezinárodní kampaně p...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře