Čtvrtek 17.leden 2019

Poslední aktualizace17.01.2019 09:23

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V náchodském muzeu se koná výstava k osmičkovým výročím československé historie

V náchodském muzeu se koná výstava k osmičkovým výročím československé historie

seznam článků
V náchodském muzeu se koná výstava k osmičkovým výročím československé historie
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

vy1V pátek 23. února se v prostorách stálé expozice Regionálního muzea v Náchodě uskutečnila vernisáž výstavy Osudové osmičky 20. století v Náchodě. Ta se ohlíží za čtyřmi mezníky, které lze bez nadsázky ve 20. století označit za průlomové. Řeč je o letech 1918, 1938, 1948 a 1968. Samotnou výstavu můžete navštívit až do 11. listopadu.

V přízemí stálé expozice na Masarykově se návštěvníci mohou dozvědět různé zajímavosti a za pomoci trojrozměrných exponátů, které jsou na této výstavě v mnoha případech prezentovány zcela poprvé, si udělat představu o tom, jak naši předkové tato osudová léta prožívali.

Hned při vstupu návštěvníky zaujme obraz prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, který měl k Náchodu velmi blízký vztah. Jeho podobiznu mohou návštěvníci rovněž spatřit na řadě dalších předmětů, které se vyráběly v průběhu 20. let minulého století. Výstava nezapomíná ani na další osobnosti Náchoda. K vidění jsou fotografie z ohlašování vzniku Československé republiky tehdejším starostou Josefem Čížkem z balkonu zdejšího divadla, které dnes nese jeho jméno, sokolské kroje, nebo legionářské uniformy.

V další části výstavy lze spatřit řadu suvenýrů připomínající událostí let 1948 a 1968. Nejvíc kontroverzí nalézáme ve vztahu k událostem "Vítězného února 1948". Náchod zažil početnější demonstraci na Masarykově náměstí, která je na výstavě fotograficky zdokumentována. Návštěvníci si však připomenou i to, že v tomto roce nás opustili dva významní státníci – Jan Masaryk a Edvard Beneš – stejně jako to, že všesokolský slet v Praze byl již plně pod drobnohledem komunistického režimu. Daleko ožehavější situace nastala o dvacet let později, v noci z 20. na 21. srpna. Náchodem na Prahu projížděly ozbrojené kolony armády Polské lidové republiky, které společně s dalšími armádami Varšavské smlouvy přijely potlačit tzv. Pražské jaro. Z dobového tisku se mohou všichni dozvědět, jak vyhrocená situace tehdy panovala. Ale uvidíte také to, jak takový voják "spřátelené sovětské armády" vypadal. Pokud na výstavu vezmete své děti, určitě je nechte vyzkoušet si, jak se ještě před pár lety psávalo na psacím stroji. Ty jsou na výstavě dva a každý návštěvník si na nich může opsat texty, které kolovaly mezi lidmi právě během invaze v srpnu 1968.

Nejrozsáhlejší část výstavy je věnována událostem roku 1938. Zcela poprvé se ve stálé expozici prezentuje rozsáhlá sbírka miniatur vojáčků od sběratele a modeláře Lubora Šušlíka z Pardubic, pro svou unikátnost navrženou k zařazení do seznamu kulturních památek. Protože pan Šušlík letos oslaví již 90. narozeniny, rozhodlo se náchodské muzeum v rámci Muzejní noci, která se uskuteční 16. května tohoto roku, připravit speciální program vztahující se k významnému životnímu jubileu tohoto vzácného člověka. V létě se část výstavy obmění a namísto uniforem a zbraní budou prezentovány exponáty připomínající významného náchodského rodáka, osobnost světově proslulého spisovatele Josefa Škvoreckého.

Foto Bc. Richard Švanda - Regionální muzeum v Náchodě

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

Letos se uskuteční již 8. ročník taneční soutěže Hvězda Orientu v orientá...

Etrichova Holubice přistála na Babí

Etrichova Holubice přistála na Babí

Na Babí vedle rozhledny Elišky vzniklo nové dětské hřiště. To nes...

O víkendu padaly pod náporem větru a sněhu stromy, hasiči zasahovali u více než 100 událostí

O víkendu padaly pod náporem větru a sněhu stromy, hasiči zasahovali u více než 100 událostí

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali během víkendu od 11. do 13. ...

Kraj za 300 milionů korun nakoupí vybavení náchodské nemocnice

Kraj za 300 milionů korun nakoupí vybavení náchodské nemocnice

Radní Královéhradeckého kraje přislíbili financování...

Tepna je doplacena!

Tepna je doplacena!

Úvěr na nákup areálu bývalé Tepny ve výši 58 mil. K...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře