Sobota 20.duben 2019

Poslední aktualizace19.04.2019 04:28

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

seznam článků
V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu
Strana 2
Všechny strany

hvLetos se uskuteční již 8. ročník taneční soutěže Hvězda Orientu v orientálních tancích pro sólistky i skupiny. Soutěžní přehlídku pořádá SVČ Déčko Náchod ve spolupráci s taneční školou SAHAR. Akce proběhne o víkendu 2. a 3. února v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě.

Pro koho je soutěž určena?

Těšíme se, že se na soutěž opět sjedou tanečnice a skupiny z celé České republiky, ale očekáváme i účast tanečnic z Polska a ze Slovenska. Soutěžní přehlídka je nepostupová a je určena pro jednotlivce (sóla), dua, tria i taneční skupiny. Skládá se ze dvou samostatných částí - soutěž dětí a skupin do 18 let (sobota 2. 2.) a soutěž dívek od 18 let a dospělých tanečnic (neděle 3. 2.). Soutěž bude probíhat podle harmonogramu klasických tanečních soutěží - na sólová vystoupení jsou soutěžící rozděleny v kategoriích: do 8 let, do 11 let, do 15 let atd. Dále pak jsou samostatné kategorie tanec s rekvizitou, skupinová vystoupení, dua a tria, u dospělých kategorie "profesionálek" a nebo folklorní tance Orientu. Novinkou jsou kategorie rodinná dua a tria, kde mohou společně vystupovat např. maminka s dcerou, kategorie bollywood a indické tance, a také samostatná kategorie pro skupiny kurzistek.

Porota soutěže je složena vždy z osobností tanečního světa

Po oba dny budou taneční vystoupení bedlivě pozorovat odbornice na slovo vzaté - tanečnice a lektorky orientálního tance. Tento rok v porotě uvítáme např. Sheylu, Karolínu Štraus Idris, Šárku Mariňákovou, Danicu Kočíkovou (SR) nebo Samiru (PL), které patří mezi nejuznávanější české a slovenské břišní tanečnice. Jednou z výhod odborné poroty na naší soutěži je nejen kvalitní posouzení tanečních výkonů, ale také zpětná vazba a rady, o které si může požádat každý soutěžící.

Orientální tanec u nás

Orientální tanec je znám spíše pod laickým označením "břišní", i když je to zavádějící označení. Do tance se zapojuje každý kousek našeho těla a na výsledku se podílí dokonce i vlasy nebo oči tanečnice. Orientální tanec je obecně nejvýstižnější název pro údajně nejstarší tanec (5 až 10 tisíc let) na světě a vystihuje jeho podstatu – je to druh tanečního umění typický pro více kultur (od Indie v jihovýchodní Asii až po Maroko a Andalusii v západním Středomoří). Zahrnuje řadu rozmanitých variací, tradičních, folklorních i moderních stylů.

V České republice se orientální tanec těší velké oblibě na kurzech a různých vystoupeních, ale obecné povědomí o něm je často zkresleno "filmovými scénáři". Každá tanečnice samozřejmě je ráda, pokud se její tanec mužům líbí, ale orientální tanec ve své podstatě uctívá prapůvodní ženská božstva, tančen je ženami a určen výhradně pro ženy.

Pozvání na soutěž do Déčka

Kdo chce na vlastní oči poznat krásu orientálního tance a sám se přesvědčit, KTERÁ HVĚZDA ZAZÁŘÍ NEJJASNĚJI, může navštívit taneční přehlídku v průběhu celého víkendu. Program zahajuje po oba dny v 10 hodin, předpokládaný konec je v 18 hodin. Divácké vstupné je 100 korun a platí po celý den.

Více informací na www.hvezda-orientu.wz.cz a na tel. 774 223 296 (Tereza Išová).

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Babiččino údolí již po jedenácté ožije Ovčáckými slavnostmi

Babiččino údolí již po jedenácté ožije Ovčáckými slavnostmi

Blíží se konec dubna a s ním tradiční Den Země v Babiččině údol&i...

Dostavba Malých lázní v Bělovsi vstupuje do své finální etapy

Dostavba Malých lázní v Bělovsi vstupuje do své finální etapy

V pondělí odpoledne podepsal starosta Náchoda Jan Birke a jednatel společnosti Průmsta...

Náchodské MŠ nabídnou místa pro děti zaměstnanců nemocnice

Náchodské MŠ nabídnou místa pro děti zaměstnanců nemocnice

V tomto týdnu se uskutečnilo jednání na odboru školství Městsk&ea...

Trutnovští běžkaři mají nové zázemí

Trutnovští běžkaři mají nové zázemí

Trutnovští běžkaři se dočkali zcela nového a moderního zázem&iacu...

Podpořte 15. května již 23. ročník Květinového dne!

Podpořte 15. května již 23. ročník Květinového dne!

Také v tomto roce se uskuteční jako součást mezinárodní kampaně p...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře