Čtvrtek 21.únor 2019

Poslední aktualizace19.02.2019 04:46

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Festival komedie přilákal téměř čtyři tisíce diváků, porotci ocenili snímek Tátova volha

Festival komedie přilákal téměř čtyři tisíce diváků, porotci ocenili snímek Tátova volha

seznam článků
Festival komedie přilákal téměř čtyři tisíce diváků, porotci ocenili snímek Tátova volha
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

dalsi 0018Nové Město nad Metují se celý týden smálo, uplynulý týden se zde konal 40. Festival české filmové komedie. Letos nabídl 12 soutěžních filmů, 20 nesoutěžních projekcí a pestrý doprovodný program. Odborná porota vyhlásila jako nejlepší filmovou komedii snímek Jiřího Vejdělka Tátova Volha. Královéhradecký kraj festival finančně podpořil.

Na festivalu se promítalo celkem 3207 minut filmu, 32 projekcí navštívilo 3846 diváků, soutěže se zúčastnilo 12 filmů a porota udílela 9 cen.

V sobotu 29. září se uskutečnil slavnostní večer, během nějž byla například pokřtěna nová publikace 40 let smíchu nad Metují novinářky Věry Míškové. Ta v knize reflektuje festival od jeho počátků až dodnes. S historií festivalu je spjata osobnost Josefa Krále, který festivalu obětoval dvacet let. "Dělal jsem na festivalu dvacet let a myslím si, že to bylo opravdu nejhezčí období mého života," přiznal Josef Král.

Odborná porota ve složení: Věra Míšková, Vladimír Suchánek, Jiří Kunte, Josef Hanuš, Daniel Barták a Ondřej Kepka neměla lehkou práci. Nejlepší scénář podle odborné poroty napsali společnými silami Lucie Bokšteflová a Tomáš Pavlíček k filmu Chata na prodej. Cenu převzal Tomáš Pavlíček. Poděkoval rodině, která mu při tvorbě byla prý velkou inspirací. To ocenili i diváci, jimž prý dialogy často nebyly vůbec cizí.

Cenu za výtvarný počin přiřkla porota kameramanovi Janu Basetu Střítežskému za vystižení atmosféry v komedii Chata na prodej. Pořadatelé Festivalu české filmové komedie oceňují i mladé tvůrce, letos to byl David Solař za hudbu k pohádkové komedii Přání k mání.

Cena za nejlepší ženský herecký výkon byla letos téměř jasná – Anna Polívková, kterou diváci na festivalu mohli vidět hned ve třech filmech: Po čem muži touží, Dvě nevěsty a jedna svatba a Špindl. Anna se bohužel slavnostního večera nemohla zúčastnit, pozdravila ale alespoň diváky v sále na dálku: "Jedna cena za tři role… no, díky," žertovala herečka. I Jaroslav Plesl, oceněný za nejlepší mužský herecký výkon, se na festivalovém plátně objervil několikrát. Byly to snímky Kvarteto a Dvě nevěsty a jedna svatba.

Bez dobrých režisérů by nebylo dobrých komedií, porota se proto zaměřila i na ně. Cenu za nejlepší režii si odnesl Jiří Vejdělek za film Tátova volha. Tento snímek získal i cenu nejvyšší – Zlatý Prim za nejlepší komedii roku. Obě ocenění si převzal režisér Jiří Vejdělek.

O jednom z ocenění rozhodovali sami diváci, a to zcela typicky v duchu festivalu – svým smíchem. Diváckou cenu Novoměstský hrnec smíchu získala komedie Po čem muži touží, během níž smíchoměřiči naměřili téměř 33% prosmátého času.

Během slavnostního večeru se předávaly i dvě speciální ceny. Tu první si odnesl Milan Šteindler, který se podílel na nejvyšším počtu vítězných filmů podle míry diváckého smíchu. "Nikdy jsem neprosil režiséry o role, ale teď už můžu. Obsazujte mě, váš film bude vtipnější. Děkuji za skvělý výběr," poděkoval diváků letošního i předchozích ročníků herec.

Pro čestnou poctu za nezapomenutelné role v českých komediích si přijel Bolek Polívka. Ocenění populárnímu herci předával první náměstek hejtmana Martin Červíček. "Stačil jsem ještě vidět jedno z posledních představení - Chata na prodej. Byla to sice tragikomedie, ale pro mne příjemné odreagování a dobrá paralela s naším současným životem," uvedl náměstek Červíček.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

O absolventy zdravotnických škol máme velký zájem. Stojíme o to, aby žili a pracovali v Náchodě

O absolventy zdravotnických škol máme velký zájem. Stojíme o to, aby žili a pracovali v Náchodě

V pátek 15. února 2019 zavítali do Střední odborné školy s...

Situace s odpadovým hospodářstvím v Trutnově

Situace s odpadovým hospodářstvím v Trutnově

Přestože množství vytříděného odpadu v Trutnově neustále roste, pot&yacu...

Bilance činnosti Ligy proti rakovině Náchod v roce 2018

Bilance činnosti Ligy proti rakovině Náchod v roce 2018

Každoročně na konci předchozího roku hodnotí svou celoroční činnost Liga proti ...

Výbuch v panelovém domě v Náchodě

Výbuch v panelovém domě v Náchodě

Ve čtvrtek 14. února 2019 krátce před půl třetí odpoledne policisté spol...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře