Čtvrtek 17.leden 2019

Poslední aktualizace17.01.2019 09:23

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory V Náchodě vznikla petice za zachování "šraňků"

V Náchodě vznikla petice za zachování "šraňků"

Email Tisk PDF
seznam článků
V Náchodě vznikla petice za zachování "šraňků"
Strana 2
Všechny strany

kudrV závěru minulého týdne byla v náchodském Café Škvorecký představena petice, která žádá, aby při současné rekonstrukci železniční trati směrem na Václavice byly zachovány původní historické závory, které jsou v současné době v České republice unikátem.

"My, níže podepsaní, žádáme o zpětnou instalaci mechanických závor s výpletem PZM 2, umístěných na jižním zhlaví železniční stanice v Náchodě (P5098), které byly na témže místě demontovány dne 12. 10. 2018 v rámci plánované modernizace dráhy a realizace stavby "Revitalizace trati Týniště - Broumov"," uvádí se v petici.

"Závory u nádraží jsou poslední svého druhu v České republice. Náchod se pokouší novými nemalými investicemi zatraktivňovat nejrůznější místa, zde nám však může zmizet důležitý historický turistický cíl. Závory přitom doposud plnily svou funkci bezchybně. Instalací nového signalizačního zařízení navíc dojde k dalšímu hlukovému zatížení centra města," vyjádřila se k situaci autorka petice, náchodská zastupitelka Mgr. Denisa Pokorná. "Oslovili jsme proto Správu železniční dopravní cesty, která o rekonstrukci rozhoduje. Petice by měla našemu jednání s touto organizací dodat větší váhu," doufá Pokorná.

"Je nám jasné, že ruční ovládání závor by bylo organizačně i finančně náročné. V současné době ale není problém předělat původní mechanické ovládání na elektrický dálkový pohon. Je to běžné například u historických hodin. Právě o tohle řešení chceme se zástupci Správy železniční dopravní cesty jednat," uvedl člen petičního výboru Tomáš Unger, který se restaurováním technických památek zabývá i profesně.

"Věříme, že pokrok nemusí mít vždycky jen podobu destrukce. Moderní technologie lze skloubit s citlivou rekonstrukcí. Naše krásné "šraňky" jsou součástí genia loci, které bohužel kousek po kousku mizí. Vzpomeňme na osud budovy bývalé vodárny z dob Rakouska-Uherska - i zde skončila rekonstrukce zbytečnou demolicí hodnotné památky," zamýšlí se další člen petičního výboru, zastupitel Michal Kudrnáč.

Rekonstrukce trati by měla být hotová na začátku prosince, času na případné změny tedy není příliš. Autoři by proto chtěli podpisy sbírat zhruba do půlky listopadu a poté je předat investorovi, tedy Správě železniční dopravní cesty.

Petice.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

Letos se uskuteční již 8. ročník taneční soutěže Hvězda Orientu v orientá...

Etrichova Holubice přistála na Babí

Etrichova Holubice přistála na Babí

Na Babí vedle rozhledny Elišky vzniklo nové dětské hřiště. To nes...

O víkendu padaly pod náporem větru a sněhu stromy, hasiči zasahovali u více než 100 událostí

O víkendu padaly pod náporem větru a sněhu stromy, hasiči zasahovali u více než 100 událostí

Hasiči v Královéhradeckém kraji zaznamenali během víkendu od 11. do 13. ...

Kraj za 300 milionů korun nakoupí vybavení náchodské nemocnice

Kraj za 300 milionů korun nakoupí vybavení náchodské nemocnice

Radní Královéhradeckého kraje přislíbili financování...

Tepna je doplacena!

Tepna je doplacena!

Úvěr na nákup areálu bývalé Tepny ve výši 58 mil. K...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře