Sobota 26.květen 2018

Poslední aktualizace26.05.2018 04:26

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837

Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837

Email Tisk PDF
seznam článků
Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

P9082643Město Česká Skalice ve spolupráci s jednotlivými pořadateli pořádá každoročně začátkem září Jiřinkové slavnosti. Pod jeho záštitou příspěvkové, neziskové a další organizace pořádají kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny. Letos si v České Skalici připomínají 180. výročí první Jiřinkové slavnosti v roce 1837.

Od samého počátku slavností v roce 1837 je doprovází také Jiřinkový ples, který se v posledních desetiletích koná v prostorách sokolovny u vlakového nádraží. Letos se bál uskuteční v sobotu 23. září 2017 od 20 hodin. K tanci a poslechu zahraje skupina Geny ze Rtyně v Podkrkonoší. Předtančení zajistí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Předprodej vstupenek probíhá v Regionálním informačním centru v České Skalici.

Jiřnkové slavnosti 2017 vyvrcholí Posvícením a dožínkami na svatého Václava, které pořádá folklorní soubor Barunka, z. s. Česká Skalice, město Česká Skalice, SVČ Bájo Česká Skalice, římskokatolická farnost Česká Skalice a Správa státního zámku Ratibořice v rámci projektu Aktivní senior polsko – českého příhraničí. Program bude zahájen v 10 hodin mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Při bohoslužbě zazní Marcin Mielczewski: Missa super O Gloriosa Domina. Účinkuje Krkonošské Collegium Musicum (Trutnov), Literácy Jitčín (Jičín) a Ritornello (Praha), vede Michael Pospíšil.

V 11 hodin se vydá od kostela přes lávku ulicí Boženy Němcové na Husovo náměstí. Zpívané procesí; předzpěv písní z barokních kancionálů Michael Pospíšil. Ve 12 a ve 13 hodin se uskuteční dožínkový vinš ženců a chasy kněžně Zaháňské před vstupem do ratibořického zámku. Přítomna bude kněžna Zaháňská, komtesa Hortensie, komorník Leopold a klíčnice. Ve 14.30, v 15 a 16 hodin bude následovat posvícenská hostina na dvoře Rudrova mlýna v Ratibořicích. Tu zahájí průvod ženců na žebřiňáku taženým koňmi od Panského hostince. Účinkuje dětský folklorní soubor a FS Barunka z České Skalice, který vede Martina Pavlasová. Na dobové lidové nástroje hraje soubor Ritornello z Prahy. Posvícení a dožínky zpestří soutěž o nejchutnější posvícenský koláč a workshop, výtvarná dílna Střediska volného času Bájo z České Skalice.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Město Náchod odkoupí pozemky v areálu bývalé Tepny

Město Náchod odkoupí pozemky v areálu bývalé Tepny

Problematický areál bývalé Tepny, který v současnosti hyzdí...

Květinové hodiny v Novém Městě nad Metují nově rozkvetly

Květinové hodiny v Novém Městě nad Metují nově rozkvetly

Ve středu 23. května 2018 zahradníci Městských technických služeb dokončili v&y...

Do poloviny prázdnin v Náchodě opraví povrch některých komunikací

Do poloviny prázdnin v Náchodě opraví povrch některých komunikací

V termínu od 25. května do konce července 2018 bude v Náchodě provedena oprava povrchu...

Náchod má novou mobilní aplikaci

Náchod má novou mobilní aplikaci

Město Náchod díky svému členství ve Sdružení lázeňsk&yacut...

Podpora kraje je pro město důležitá

Podpora kraje je pro město důležitá

Na zahájení 21. ročníku studentského festivalu Náchodská P...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře