Úterý 26.září 2017

Poslední aktualizace25.09.2017 10:41

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837

Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837

Email Tisk PDF
seznam článků
Česká Skalice si připomíná 180. výročí první jiřinkové slavnosti v roce 1837
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

P9082643Město Česká Skalice ve spolupráci s jednotlivými pořadateli pořádá každoročně začátkem září Jiřinkové slavnosti. Pod jeho záštitou příspěvkové, neziskové a další organizace pořádají kulturní akce, jejichž symbolem jsou květy královny podzimu – jiřiny. Letos si v České Skalici připomínají 180. výročí první Jiřinkové slavnosti v roce 1837.

Od samého počátku slavností v roce 1837 je doprovází také Jiřinkový ples, který se v posledních desetiletích koná v prostorách sokolovny u vlakového nádraží. Letos se bál uskuteční v sobotu 23. září 2017 od 20 hodin. K tanci a poslechu zahraje skupina Geny ze Rtyně v Podkrkonoší. Předtančení zajistí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Předprodej vstupenek probíhá v Regionálním informačním centru v České Skalici.

Jiřnkové slavnosti 2017 vyvrcholí Posvícením a dožínkami na svatého Václava, které pořádá folklorní soubor Barunka, z. s. Česká Skalice, město Česká Skalice, SVČ Bájo Česká Skalice, římskokatolická farnost Česká Skalice a Správa státního zámku Ratibořice v rámci projektu Aktivní senior polsko – českého příhraničí. Program bude zahájen v 10 hodin mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Při bohoslužbě zazní Marcin Mielczewski: Missa super O Gloriosa Domina. Účinkuje Krkonošské Collegium Musicum (Trutnov), Literácy Jitčín (Jičín) a Ritornello (Praha), vede Michael Pospíšil.

V 11 hodin se vydá od kostela přes lávku ulicí Boženy Němcové na Husovo náměstí. Zpívané procesí; předzpěv písní z barokních kancionálů Michael Pospíšil. Ve 12 a ve 13 hodin se uskuteční dožínkový vinš ženců a chasy kněžně Zaháňské před vstupem do ratibořického zámku. Přítomna bude kněžna Zaháňská, komtesa Hortensie, komorník Leopold a klíčnice. Ve 14.30, v 15 a 16 hodin bude následovat posvícenská hostina na dvoře Rudrova mlýna v Ratibořicích. Tu zahájí průvod ženců na žebřiňáku taženým koňmi od Panského hostince. Účinkuje dětský folklorní soubor a FS Barunka z České Skalice, který vede Martina Pavlasová. Na dobové lidové nástroje hraje soubor Ritornello z Prahy. Posvícení a dožínky zpestří soutěž o nejchutnější posvícenský koláč a workshop, výtvarná dílna Střediska volného času Bájo z České Skalice.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Montacké vlny - běžecký závod, hudba  a pivo Primátor

Montacké vlny - běžecký závod, hudba a pivo Primátor

Náchodský pivovar Primátor myslí na všechny, jak na milovní...

Přijetí německých studentů na náchodské radnici

Přijetí německých studentů na náchodské radnici

Místostarosta Miroslav Brát přivítal v prostorách obřadní s&iacut...

Krajská cena sociálních služeb zná své vítěze. Ceny putují i na Náchodsko

Krajská cena sociálních služeb zná své vítěze. Ceny putují i na Náchodsko

Města, organizace i jednotlivce ocenil Královéhradecký kraj v dalš&iacut...

Královéhradečtí celníci strážili rohy nosorožců

Královéhradečtí celníci strážili rohy nosorožců

Dne 19. září se v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem u...

Europoslanec Zdechovský pomůže Náchodu s financováním projektu revitalizace zámeckého kopce

Europoslanec Zdechovský pomůže Náchodu s financováním projektu revitalizace zámeckého kopce

V pátek 15. září 2017 navštívil náchodskou radnici europos...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře