Úterý 23.leden 2018

Poslední aktualizace22.01.2018 09:21

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Končinské události 1942 - Libuše volá Londýn

Končinské události 1942 - Libuše volá Londýn

Email Tisk PDF
seznam článků
Končinské události 1942 - Libuše volá Londýn
Strana 2
Všechny strany

londMěsto Červený Kostelec, Rota Nazdar, Spolek vojenské historie T-S 20 Pláň, Vás zvou na jedinečnou vzpomínkovou akci Libuše volá Londýn. Akce se koná u příležitosti 75. výročí působení paravýsadku SILVER A ve východních Čechách a současně má za cíl připomenout místní odbjovou skupinu S 21 B, která poskytla útočiště radiotelegrafistovi Jiřímu Potůčkovi v jeho posledních dnech života.

Během neděle 11. června budou během celého dne pro veřejnost připraveny ukázky dobového výcviku, operačního nazení parašutistů i prostředků spojení. Na Bohdašíně, odkud radiotelegrafista Jiří Potůček (Tolar) vysílal mezi 20. červnem 1942 a 28.červnem 1942 bude k vidění radiosouprava Mk.VI C "Libuše" (spolu s externím přijímačem Hallicrafters SX-24).

Na Bohdašíně budete také moci zhlédnout výstavu Vlastivědného spolku Červený Kostelec - Končinské události 1942, která bude umístěna ve stanu Spolku vojenské historie T-S 20 "Pláň", kde bude také připravena malá expozice k československé armádě za první republiky. Hned vedle budete moci nahlédnout i do života čs. vojáků v roce 1940 ve Francii, kteří posléze utvořili základ pro naše jednotky ve Velké Británii. Kluby vojenské historie doplní stan organizace Paměti národa.

Současně si Klub českých turistů Červený Kostelec připravil procházku po stopách Jiřího Potůčka s komentářem historičky Mgr. Pavlíny Švandové, autorky knihy Příběh odvahy a zrady. Procházka začne na autobusovém nádraží v Červeném Kostelci a její první zastávkou je pietní akt na Bohdašíně - procházka dále pokračuje za vyprávěním přímého pamětníka Antonína Burdycha, který se o své prožitky podělí před rodným domkem na Končinách.

Celý program bude završen vzpomínkovým večerem v červenokosteleckém divadle J.K. Tyla, kde si za účasti historika plk. Eduarda Stehlíka připomeneme osudy sokolských odbojářů a samotné působení skupiny SILVER A.

Sledujte Facebookové stránky akce.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Svoji premiéru zvládla Klára Wilson a předvedla svoji první volnou j&iac...

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Horního Starého Města v Trutnově se dočkají nov&eacu...

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Historicky nejvyšší počet získaných ocenění zaznamenala v ...

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V pondělí 15. ledna 2018 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci stavby "Př&...

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Projekt Bezpečné pohraničí, do kterého se zapojily všechny české ...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře