Sobota 26.květen 2018

Poslední aktualizace26.05.2018 04:26

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Magazín Končinské události 1942 - Libuše volá Londýn

Končinské události 1942 - Libuše volá Londýn

Email Tisk PDF
seznam článků
Končinské události 1942 - Libuše volá Londýn
Strana 2
Všechny strany

londMěsto Červený Kostelec, Rota Nazdar, Spolek vojenské historie T-S 20 Pláň, Vás zvou na jedinečnou vzpomínkovou akci Libuše volá Londýn. Akce se koná u příležitosti 75. výročí působení paravýsadku SILVER A ve východních Čechách a současně má za cíl připomenout místní odbjovou skupinu S 21 B, která poskytla útočiště radiotelegrafistovi Jiřímu Potůčkovi v jeho posledních dnech života.

Během neděle 11. června budou během celého dne pro veřejnost připraveny ukázky dobového výcviku, operačního nazení parašutistů i prostředků spojení. Na Bohdašíně, odkud radiotelegrafista Jiří Potůček (Tolar) vysílal mezi 20. červnem 1942 a 28.červnem 1942 bude k vidění radiosouprava Mk.VI C "Libuše" (spolu s externím přijímačem Hallicrafters SX-24).

Na Bohdašíně budete také moci zhlédnout výstavu Vlastivědného spolku Červený Kostelec - Končinské události 1942, která bude umístěna ve stanu Spolku vojenské historie T-S 20 "Pláň", kde bude také připravena malá expozice k československé armádě za první republiky. Hned vedle budete moci nahlédnout i do života čs. vojáků v roce 1940 ve Francii, kteří posléze utvořili základ pro naše jednotky ve Velké Británii. Kluby vojenské historie doplní stan organizace Paměti národa.

Současně si Klub českých turistů Červený Kostelec připravil procházku po stopách Jiřího Potůčka s komentářem historičky Mgr. Pavlíny Švandové, autorky knihy Příběh odvahy a zrady. Procházka začne na autobusovém nádraží v Červeném Kostelci a její první zastávkou je pietní akt na Bohdašíně - procházka dále pokračuje za vyprávěním přímého pamětníka Antonína Burdycha, který se o své prožitky podělí před rodným domkem na Končinách.

Celý program bude završen vzpomínkovým večerem v červenokosteleckém divadle J.K. Tyla, kde si za účasti historika plk. Eduarda Stehlíka připomeneme osudy sokolských odbojářů a samotné působení skupiny SILVER A.

Sledujte Facebookové stránky akce.

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Město Náchod odkoupí pozemky v areálu bývalé Tepny

Město Náchod odkoupí pozemky v areálu bývalé Tepny

Problematický areál bývalé Tepny, který v současnosti hyzdí...

Květinové hodiny v Novém Městě nad Metují nově rozkvetly

Květinové hodiny v Novém Městě nad Metují nově rozkvetly

Ve středu 23. května 2018 zahradníci Městských technických služeb dokončili v&y...

Do poloviny prázdnin v Náchodě opraví povrch některých komunikací

Do poloviny prázdnin v Náchodě opraví povrch některých komunikací

V termínu od 25. května do konce července 2018 bude v Náchodě provedena oprava povrchu...

Náchod má novou mobilní aplikaci

Náchod má novou mobilní aplikaci

Město Náchod díky svému členství ve Sdružení lázeňsk&yacut...

Podpora kraje je pro město důležitá

Podpora kraje je pro město důležitá

Na zahájení 21. ročníku studentského festivalu Náchodská P...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře