Úterý 23.leden 2018

Poslední aktualizace22.01.2018 09:21

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Na dálnici D11 u Hradce Králové zasahovaly jednotky IZS Královéhradeckého kraje

Na dálnici D11 u Hradce Králové zasahovaly jednotky IZS Královéhradeckého kraje

Email Tisk PDF
seznam článků
Na dálnici D11 u Hradce Králové zasahovaly jednotky IZS Královéhradeckého kraje
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Všechny strany

DSC 2992Záchranáři a policisté si vyzkoušeli spolupráci při řešení simulované dopravní nehody na novém úseku dálnice D11 u Hradce Králové.

Královéhradečtí hasiči, zdravotníci a policisté v pondělí 7. srpna odpoledne prověřili svou připravenost a akceschopnost při společném cvičení, které se uskutečnilo na osmdesátém sedmém kilometru nového (dosud veřejnosti neotevřeného) úseku dálnice D11 v městské části Hradec Králové – Plačice. Jednalo se o cvičení v prověřovacím režimu, což znamená, že zasahující síly a prostředky nebyly o cvičení předem informovány a na místo byly povolány jako k jakékoliv jiné "ostré" události.

Příjezd všech cvičících složek, které jsou vybaveny zvláštním světelným a zvukovým výstražným zařízením, byl za použití těchto zařízení, a to v reálním čase od nahlášení mimořádné události. Také veškeré činnosti na místě byly prováděny prakticky, stav zraněných byl simulován reálně, stejně tak, jako jejich záchrana a následná doprava do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Předkladatelé návrhu cvičení byli krajští ředitelé základních složek integrovaného záchranného systému a ředitel fakultní nemocnice Hradec Králové a schvalovatelem byl hejtmanem Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který se prověřovacího cvičení sám osobně zúčastnil.

Námět cvičení byl následující: na zmíněném úseku dálnice došlo kvážné dopravní nehodě dvou osobních automobilů. V důsledku nehody došlo k poškození a převrácení dvou osobních automobilů. Celkem dvanáct osob utrpělo různě závažná zranění. Náhodnými svědky byla událost oznámena na krajské operační a informační středisko hasičů a odsud následně na ostatní operační střediska složek integrovaného záchranného systému. Vyrozuměn byl také hejtman Královéhradeckého kraje, primátor města Hradce Králové a řídící důstojník Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. U události zasahovalo dohromady více než třicet hasičů, zdravotníků a policistů.

Jednotka profesionálních hasičů z nedaleké požární stanice Hradec Králové - Pražská, která na místo dorazila jako první, provedla průzkum a neprodleně zahájila záchranné a likvidační práce. Další přivolané síly a prostředky byly postupně zařazovány k probíhajícím činnostem. Přítomní členové zdravotnické záchranné služby zajistili přednemocniční neodkladnou péči zraněným osobám a jejich transport do nejbližšího zdravotnického zařízení. Cvičení se zúčastnila také letecká záchranná služba s vrtulníkem. Policisté České republiky a městští policisté v rámci cvičení prověřili vzájemnou komunikaci a spolupráci s ostatními složkami. Hlavní úkoly policie spočívaly v zajištění místa události zejména po linii dopravní policie, která zajišťovala uzavření dálnice, odklon dopravy a s tím související náhradní trasy. V případě reálné potřeby by rovněž řešila také doprovod vozidel zdravotnické záchranné služby do zdravotnických zařízení. Úkolem policie bylo rovněž zahájit následné šetření v rámci zjištění příčin dopravní nehody.

Cílem cvičení bylo mimo jiné prověřit systém vyrozumění složek integrovaného záchranného systému, jejich připravenost, akceschopnost a koordinaci při mimořádné události většího rozsahu a také organizaci dopravy a příjmu zraněných osob v Královéhradecké fakultní nemocnici sprověřením tzv. traumatologického plánu. Výsledky cvičení byly uspokojivé.

"Já z toho mám velmi dobrý dojem. Bylo patrné, že přestože se jednalo o cvičení, postupy záchranářů jsou přesně vyprecizované a každý z toho týmu ví, co má dělat," zhodnotil bezprostředně po cvičení hejtman Jiří Štěpán.

Veřejnost se může spolehnout na to, že také na novém úseku dálnice D11, jehož zprovoznění je plánované již na 21. srpna, budou složky integrovaného záchranného systému i dotčené orgány státní správy a samosprávy na řešení mimořádných událostí připravené a že jejich spolupráce bude efektivní a pomoc účinná.

Foto Dan Lechmann

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Svoji premiéru zvládla Klára Wilson a předvedla svoji první volnou j&iac...

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Horního Starého Města v Trutnově se dočkají nov&eacu...

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Historicky nejvyšší počet získaných ocenění zaznamenala v ...

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V pondělí 15. ledna 2018 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci stavby "Př&...

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Projekt Bezpečné pohraničí, do kterého se zapojily všechny české ...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře